Marszewskie Dni Pola 2020 w nowej odsłonie
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną Marszewskie Dni Pola odbywają się w nowej formuje.
Zaplanowano je w dniach 6-10 lipca, w godz. 9.00-15.00., na terenie marszewskiego ośrodka doradztwa rolniczego. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego nr 7 w Pleszewie, który jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zaprasza do indywidualnego zwiedzania poletek.
W tym sezonie wegetacyjnym na marszewskich poletkach prezentowanych jest 16 gatunków następujących roślin: pszenica, pszenżyto, żyto, jęczmień, owies, kukurydza, groch, łubin, rzepak ozimy na 131 odmianach roślin uprawnych oraz 14 modeli testowych systemów wspomagania decyzji w ochronie roślin na 6 uprawach: pszenicy ozimej, życie ozimym, kukurydzy, buraku cukrowym, ziemniaku oraz pomidorze. Systemy realizowane są zgodnie z założeniami projektu eDWIN - „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”, którego partnerem wiodącym i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest WODR. Prowadzone od kilku lat na poletkach obserwacje pokazują jak w różnych warunkach pogodowych nasila się presja ze strony chorób i szkodników. Przykładem wdrożonego i upowszechnionego przez WODR w Poznaniu systemu wspomagania decyzji jest program do ochrony ziemniaka, wg systemu NegFry. System ten wspomaga ochronę plantacji przed ryzykiem infekcji powodowaną przez zarazę ziemniaka. Pozwala on zmniejszyć liczbę zabiegów w porównaniu do ochrony tradycyjnej. Doświadczenia prowadzone od kilku lat na poletkach w Marszewie potwierdzają skuteczność działania tego systemu w porównaniu do ochrony konwencjonalnej.
Katalog Pola i niezbędne informacje, które ułatwią lustrację poletek zamieszczone są na stronie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - www.wodr.poznan.pl
Na stronie WODR-u można również zobaczyć filmy dotyczące prowadzonych poletek demonstracyjnych. Poza tym zamieszczony jest plan pola oraz karty technologiczne poszczególnych upraw.
Aktualnie można skorzystać z bezpośredniej informacji doradców na polu.