Łódzkie: Krótkie podsumowanie żniw
Plony zbóż i rzepaku w woj. łódzkim nie należą do wysokich. Rolnicy pocieszają się jednak, że „nadrobią” kukurydzą.
Żniwa w woj. łódzkim można już uznać za zakończone.
- Jeśli chodzi o zbiory, to niektórzy mówią, że są trochę lepsze niż w zeszłym roku, inni znowu twierdzą, że dużo słabsze. To zależy od tego, jakie to zboże było - jare czy ozime. Ważne jest również to, czy rolnik zdecydował się na pozostawienie ozimin, które były już przemarznięte. (…). Jeśli tak, to ono plonowało już o połowę mniej niż zboża w zeszłym roku, kiedy temperatury były znacznie wyższe. Jeśli natomiast rolnik zaorał wymarzniętą plantację i przesiał ją zbożem jarym, to okazywało się, że wyszedł na tym lepiej niż ci, którzy pozostawili rośliny, ale troszkę gorzej niż na zbożach ozimych w lepszym roku, bo wiadomo, że jare plonuje troszkę mniej niż ozime - tłumaczy Waldemar Trupinda z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Wskazuje także na średnie plony poszczególnych gatunków zbóż w województwie: pszenica ozima - około 3 t/ha, pszenica jara - 2,8 t/ha, owies - 2,3 t/ha, jęczmień ozimy - 2,8 t/ha, jęczmień jary - 2,7 t/ha, pszenżyto ozime - 3 t/ha, pszenżyto jare - 2,5 t/ha, żyto - 2 t/ha.
Specjalista z ŁODR-u informuje również o zbiorach rzepaku. Zaznacza, że są one gorsze niż w 2015 r. Wynoszą one 1,5-3 t/ha. - Najgorzej wyszły jednak rzepaki jare (…) - 1-2 t/ha - mówi Waldemar Trupinda. - Niektórzy rolnicy pocieszają się jednak, że kukurydzą nadrobią, bo jej zbiory mają być dobre - dodaje fachowiec.
- Tagi: