Kukurydza potrzebuje mikroelementów
Spośród mikroskładników o plonie ziarna kukurydzy w największym stopniu decyduje cynk i bor. Pamiętaj o nawożeniu.
Pod względem wrażliwości na niedobór cynku kukurydza zaliczana jest do grupy bardzo wrażliwych. Niedobór ujawnia się w postaci rozległych białych lub białoróżowych pasów po obu stronach głównego nerwu liścia. Czasami występuje żółte lub białe zabarwienie całej powierzchni najmłodszych liści oprócz nerwu środkowego. Powierzchnia asymilacyjna zmniejsza się, skracają się międzywęźla, co sprawia, że roślina ma karłowaty pokrój. Później pojawiają się nekrozy na starszych liściach, czerwonobrązowe przebarwienia na roślinie, opóźnia się wyrzucanie wiech i kwitnienie, a nasiona są szare. Wyznaczenie optymalnego terminu stosowania cynku jest obok dawki podstawa racjonalnej technologii nawożenia każdej rośliny uprawnej. W okresie wschodów kukurydzy cynk może kształtować procesy metaboliczne w roślinie poprzez wzrost produkcji i aktywności auksyn, które stymulują wzrost systemu korzeniowego.
Drugim sposobem zabezpieczania potrzeb względem cynku jest dolistne dokarmianie. Dawka składnika w ilości 0,5 1,5 kg Zn/ha powinna pokryć potrzeby rośliny w fazie krytycznej.Optymalny termin nawożenia cynkiem przypada na wczesne fazy rozwojowe kukurydzy. Uwzględniając fakt, że roślina ta intensywny okres pobierania składników pokarmowych rozpoczyna w fazie 6-8 liści, wskazane jest, aby najpóźniej do tego terminu była prawidłowo odżywiona cynkiem. Najczęściej wybieranie terminy to okres bezpośrednio po siewie oraz w fazie 3 4 liści. W nawożeniu dolistnym cynkiem można wykorzystać szereg produktów dostępnych na rynku.
Znaczenie boru w technologii nawożenia kukurydzy wynika nie tylko z niezbędności dla rośliny (zawiązywanie ziarniaków), ale także z bardzo niskiej zasobności gleb w ten pierwiastek. Dawka boru stosowana kukurydzy jest znacznie mniejsza niż w typowych roślinach borolubnych (buraki, rzepak). Przy dolistnym stosowaniu powinna mieścić się w zakresie 0,1 0,5 kgB/ha. Wrażliwość kukurydzy na bor rozpoczyna się 2 tygodnie przed kwitnieniem. Oferta handlowa nawozów zawierających bor oraz inne mikroskładniki jest bardzo szeroka. Decydując się na wybór określonego produktu, należy mieć na uwadze kryterium rozpuszczalności zasadniczego składnika w wodzie.