Kukurydza - jaki nawóz azotowy zastosować i kiedy? [KOMENTARZE EKSPERTÓW]
Zebraliśmy komentarze ekspertów z branży agro nt. nawożenia kukurydzy azotem.
Najczęściej podawana forma N
Andrzej Borychowski
starszy agronom
CORTEVA AGRISCIENCE
Najczęściej podawaną formą N jest mocznik i nawożenie to najlepiej wykonać około 14 dni przed siewem. Jego wczesna aplikacja powoduje to, że N w nim zawarty jest dostępny dla roślin w fazach, w których występuje największe zapotrzebowanie. Kukurydza pobiera około 3% N z całości zapotrzebowania w fazie do sześciu liści. Intensywne pobieranie zaczyna się od ośmiu liści i osiąga poziom 60-65% w fazie kwitnienia.
Doskonałym uzupełnieniem kukurydzy w N, jest dodatkowa aplikacja roślin w fazie 4-6 liści preparatem Utrishia N. Zawiera on bakterie Methylobacterium symbioticum, które po zasiedleniu liści i łodyg pobierają N z powietrza, przekształcając do formy amonowej, którą wykorzystuje roślina. Przez cały okres wegetacji, w zależności od warunków bakterie te są w stanie dostarczyć roślinie od 30 do 70 kg azotu.
Faza krytyczna dla azotu
Julia Zalewska
Product Manager Dział Nawozów
Agrosimex
Niedobór azotu w glebie ma największy wpływ na plonowanie oraz pobieranie składników pokarmowych - zmniejsza pobieranie fosforu o połowę. Faza krytyczna dla azotu to okres od wschodów do 3-4 liści właściwych, kolejna faza od 6-8 liści właściwych do stadium formowania się pełni wiechy (największe zapotrzebowanie to 8-9 liść właściwy). Najlepszym nawozem azotowym w uprawie kukurydzy jest mocznik (nawozy azotowe o przedłużonym działaniu) stosowany przedsiewnie. Azot z mocznika jest w formie amidowej (musi on przejść przemiany), dlatego też jest dłużej dostępny dla rośliny. Dawkę ustalamy w zależności od zasobności gleby i zakładanych plonów. Najważniejszym mikroelementem w uprawie kukurydzy jest z kolei cynk, gdyż poprawia wzrost systemu korzeniowego oraz pobieranie większej ilości azotu, a w czasie kwitnienia zwiększa on żywotność pyłku, co ma bezpośredni wpływ na wytworzenie większej ilości ziarniaków.
Nowatorski preparat mikrobiologiczny wiążący azot
Monika Figlewska
Technical Manager
Chemirol Biologiczny
Korzystną alternatywą dla pogłównej dawki azotu jest mikrobiologiczny preparat BlueN. Zastosowany w fazie 5-6 liści, niezależnie od uwilgotnienia gleby i ilości opadów, dostarcza roślinom azot wprost do aparatów asymilacyjnych zlokalizowanych w liściach. Dzięki temu, przy ograniczonej dawce nawozów azotowych, preparat BlueN może dostarczyć średnio 76 kg N na 1 ha.
Zawiera on unikatowy szczep bakterii Methylobacterium symbioticum SB0023/3T, który - w odróżnieniu od większości mikroorganizmów wiążących azot - zasiedla część nadziemną roślin. Bakterie te, produkują amonową formę azotu uwalnianą bezpośrednio w liściach kukurydzy, dzięki czemu proces nie jest zależny od warunków glebowych.
Aby zapewnić sprawną transformację azotu z powietrza, zabieg preparatem BlueN wykonuje się z dodatkiem kofaktora żelazowo-molibdenowego dostępnego pod handlową nazwą Cropvit FeMo. Technologia ta, gwarantuje stały dopływ azotu do kukurydzy, począwszy od momentu aplikacji - kiedy jej potrzeby pokarmowe gwałtownie rosną - aż do zbioru. Dzięki temu, możliwa jest optymalizacja nawożenia, ograniczenie strat nawozów mineralnych oraz poprawa rentowności upraw.