Kukurydza - jak i czym nawozić? [ZALECENIA I REKOMENDACJE]
Kukurydza to roślina, która ma bardzo wysokie wymagania pokarmowe. Czym ją zatem nawozić?
Pierwszym krokiem do osiągnięcia satysfakcjonujących plonów kukurydzy jest wybór odpowiednich odmian. Nie bez znaczenia - oczywiście - jest także sposób prowadzenia plantacji kukurydzy: nawożenie i ochrona. Tutaj - w pierwszej kolejności - warto zahaczyć o nawożenie zlokalizowane, czyli granule wysiewane podczas siewu nasion, w bliskiej ich odległości, które staje coraz powszechniejszą techniką. Swoją opinią na jej temat podzieliła się z nami prof. dr hab. Renata Gaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Zlokalizowane stosowanie nawozów ma zalety i wady - podkreśliła ekspertka. Jeśli chodzi o te pierwsze, specjalistka zaliczyła do nich: wolniejsze tempo uwsteczniania składnika w glebach ubogich oraz duże stężenie składnika pokarmowego w warstwie gleby przerośniętej korzeniami. Drugi z wymienionych "plusów": - daje korzystniejsze warunki wodne w strefie lokalizacji nawozu; pozwala roślinie na dłuższe korzystanie ze składnika (-ów) w nim zawartych; zmniejsza nakłady na nawożenie; zmniejsza straty składnika w następstwie wymywania, czy też spływu powierzchniowego, a więc - co za tym idzie - powoduje mniejsze zagrożenie dla równowagi chemicznej w środowisku naturalnym. Co, według prof. dr hab. Renata Gaj, znalazło się po stronie "minusów"?
- Wady zlokalizowanego stosowania składników sprowadzają się do: - konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu lub przystawek umożliwiających jednoczesny wysiew nasion i nawozów; lokalnego wzrostu stężenia składników mineralnych (zasolenie, azot amonowy) prowadzące do uszkodzenia kiełkujących nasion - wskazała ekspertka.
NAWRÓŻENIE KUKURYDZY 2022 - ZALECENIA I REKOMENDACJE NAWOZOWE
dr inż. Anna Tomczak, kierownik produktu INTERMAG
Jednym z podstawowych działań decydujących o powodzeniu uprawy kukurydzy i wykorzystaniu jej ogromnego potencjału plonowania jest właściwe nawożenie. Oprócz dostarczenia podstawowych makroelementów duże znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju tej rośliny mają mikroelementy, będące swoistymi katalizatorami przemian biologicznych i procesów fizjologicznych.
Najważniejszym mikroelementem w uprawie kukurydzy jest cynk. O roli tego pierwiastka w roślinach kukurydzy świadczy fakt, że jest on katalizatorem ok. 300 enzymów. Cynk jest także ważnym składnikiem przy syntezie auksyn – hormonów roślinnych odpowiedzialnych za elongacyjny wzrost pędów i korzeni. Twierdzi się, że cynk wpływa na poziom kwasów nukleinowych w roślinach oraz co bardzo ważne zaangażowany jest w proces fotosyntezy. Można stwierdzić, że pośrednio cynk bierze udział gospodarce węglowodanowej roślin.
Dla roślin najbardziej efektywnym oraz najszybciej pobieranym źródłem cynku, co potwierdzają doświadczenia, jest nawóz mineralno-organiczny AMINO ULTRA® Zn-24, zawierający 240 g cynku w 1 kg nawozu. W nawozie tym wykorzystano technologię GCAA, w której czynnikiem kompleksującym cynk jest występujący w naturze aminokwas – glicyna. Glicyna to najmniejszy i zarazem najbardziej mobilny oraz najszybciej pobierany przez rośliny aminokwas, dzięki czemu nawóz AMINO ULTRA® Zn-24 aplikowany nalistnie jest szybciej i efektywniej pobierany niż standardowe nawozy cynkowe nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo stosowana w technologii GCAA glicyna jest biodegradowalna, co oznacza, że stosowanie AMINO ULTRA® Zn-24 nie obciąża środowiska i jest bezpieczne w stosowaniu.
dr Roman Błaszyk, PhosAgro Polska
UltraNPS dla kukurydzy. Dlaczego?
W efektywnym nawożeniu kukurydzy bardzo ważne jest planowanie nawożenia pod kątem bilansowania składników pokarmowych dostarczanych do rośliny, w oparciu o znajomość zasobności gleby, co pozwala na wzrost efektywności nawożenia pod kątem ekonomicznym. O tym, że azot jest podstawowym czynnikiem plonotwórczym, nie trzeba przypominać. Warto jednak zaznaczyć, że aby dobrze odżywić rośliny w azot, nie wystarczy tylko zwiększyć dawkę, ale przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na dostarczenie roślinom pozostałych makro i mikroelementów, które ostatecznie będą wspomagać pobieranie azotu przez rośliny i wpłyną na bardziej efektywne jego wykorzystanie! W dobie drożejących nawozów, takie strategiczne podejście do tematu nawożenia jest koniecznością.
Kukurydza produkuje dużo biomasy, ma duże wymagania cieplne i w uprawie jej konieczne jest zapewnienie dobrego dostępu do odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Synergia pomiędzy azotem amonowym i fosforem wspiera pobieranie tych składników z gleby, ograniczając wpływ pogody na rośliny. Dzięki temu UltraNPS daje bardzo dobry efekt plonotwórczy, szczególnie, gdy w okresie wegetacji jest chłodno i występują okresowe niedobory wody.
Siarka jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym w uprawie kukurydzy. Jest też, niestety, często pomijana w technologii nawożenia, a jest ona nieodzowna dla uzyskania wysokiego pobrania azotu, np. dla pobrania 180 kg azotu konieczne jest pobranie 100 kg siarki (SO3). Kukurydza jest wrażliwa na niską temperaturę, zwłaszcza w początkowych fazach rozwojowych.
Do pobrania fosforu przez kukurydzę potrzebne są stosunkowo wysokie temperatury gleby powyżej 12°C. Dlatego do nawożenia startowego kukurydzy warto wybierać nawozy zawierające azot amonowy i fosfor w odpowiednich proporcjach, ponieważ taka kombinacja zwiększa pobieranie fosforu przez kukurydzę w początkowych fazach rozwojowych. Fosfor w nawozie UltraNPS jest pochodzenia apatytowego, wydobywany ze złóż wulkanicznych, co gwarantuje jego wysoką przyswajalność i rozpuszczalność.
Michał Wojtas, PROCAM
Bardzo ważnym czynnikiem agrotechnicznym, wpływającym na plon kukurydzy jest odpowiedni dobór dawek nawozów. Przy nawożeniu azotem musimy pamiętać o wąskim marginesie między właściwą, a zbyt dużą dawką. Przy dawkach pow. 150 kg/ha powinniśmy ją podzielić. Pierwszą dawkę 60-70% podajemy w okresie siewu, natomiast drugą w fazie 4-6 liści kukurydzy. Nawożenie potasem jest szczególnie ważne, gdyż wpływa na regulacje gospodarki wodnej, a należy pamiętać, że w fazie intensywnego wzrostu łanu kukurydza pobiera 6-8 kg K20 vna dzień. Trzeci ważny składnik to fosfor. Jego niedobór silnie wpływa na wzrost, ogranicza kwitnienie i zawiązywanie ziarników. Odpowiedzią firmy PROCAM na powyższe jest zastosowanie nawozów Prosan max oraz Prosan PK, a także nawozu w formie mikrogranul - Microphos. Bardzo ważnym elementem w nawożeniu dolistnym jest dostarczenie przyswajalnych mikroelementów, nawożenie to wykonujemy w fazie 4-6 liści kukurydzy. Firma PROCAM proponuje rozwiązanie, które pokrywa zapotrzebowanie roślin na najważniejsze dla kukurydzy mikroelementy - Proleaf max 4.0 – 2l/ha + Procam bor 1 l/ha. Rewelacyjnym dodatkiem w warunkach stresowych jest zastosowanie regulatora wzrostu imPROVER+ w dawce 0,5-0,6 l/ha, a w przypadku łącznego odżywiania cynkiem i fosforem polecam zastosowanie produktu CynkoPhos Pro+.
Kolejne rekomendacje na str. 2