Krety w uprawach i na pastwiskach
Czy na twojej łące bądź pastwisku również pojawił się kret i powoduje szkody? Jak przepędzić tego szkodnika?
70 kretowisk w ciągu dnia
Kret - podziemny ssak - w ciągu godziny potrafi wykopać około 12-13 metrów tunelu. Jednorazowo może wypchnąć nawet do 2 kilogramów ziemi, a w ciągu dnia usypać 70 kretowisk. Żerowanie kretów na łąkach i pastwiskach jest uciążliwe dla rolników, ponieważ zwalczanie jest tam zabronione.
W ciągu doby ssak ma trzy ośmiogodzinne cykle. Podczas każdego z nich około 4 godziny wędruje w korytarzach i żeruje, pozostałe 4 godziny przesypia w gnieździe. Najbardziej aktywny jest rano. To właśnie wtedy powstaje najwięcej kretowisk.
Krety nie odpoczywają zimą
Kret zimuje w korytarzach na głębokości 50-60 cm, poniżej poziomu zamarzania gruntu. Największe „kretowiny” powstają wiosną po zejściu śniegu. Krety nie zapadają w sen zimowy. Największą aktywność wykazują w grudniu, lutym, marcu oraz latem. Wiosną zakładają komory lęgowe. W głównej mierze zasiedlają gleby wilgotne i próchniczne, unikają miejsc suchych, kamienistych oraz o wysokim poziomie wód gruntowych.
Drąży tunele, wykopuje i zasypuje uprawy
Kret jest owadożerny i bardzo żarłoczny. Może zjeść tyle, ile sam waży. Żywi się dżdżownicami, pędrakami, drutowcami, ślimakami, larwami i poczwarkami owadów. Ogranicza tym samym populacje trudnych do zwalczenia dla człowieka szkodników. Może też zjadać drobne gryzonie, ślimaki i żaby. – Podczas suszy, mając mało pożywienia, przenosi się do podlewanych ogrodów, gdzie panują dobre warunki wilgotnościowe i jest dużo pokarmu – tłumaczu Dorota Piękna-Paterczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oddział w Marszewie. - Szkodliwość kreta polega na drążeniu tuneli, wykopywaniu i zasypywaniu roślin, erozji gleby spowodowanej wodą wyciekającą z krecich korytarzy, utrudnionym koszeniem oraz niezbyt estetycznym wyglądem terenu – dodaje specjalistka.
Odstraszyć z łąki? Ale jak?
Jak zwalczyć kreta? Sposobów jest wiele. Odstraszająco działają drewniane lub blaszane kołatki poruszane przez wiatr oraz wiatraczki. Skuteczne są też szklane i plastikowe butelki zakopane „po szyjkę”. Wydobywające się gwizdy są prawie niesłyszalne dla człowieka, ale za to bardzo wyraźnie słyszalne dla kretów.
Wykopać kreta łopatą
Można zastosować również gotowe urządzenia, które zasilane na baterie emitują piski i gwizdy. Zagłębione w ziemi odstraszają krety oraz inne gryzonie. Odstraszająco działają również zapachy wydzielane przez aksamitkę, bazylię, komosę, czosnek i wilczomlecz. Rośliny te warto więc posadzić w rzędach między roślinami. - Można też wykopać kreta łopatą w momencie, gdy wyrzuca kretowinę. Znany jest również sposób, aby do kopca włożyć kawałek tkaniny nasączonej naftą, fenolem lub olejem napędowym, gdyż krety nie lubią tych zapachów. Uważa się również, że dobrym sposobem jest zbieranie ziemi z kopczyków i niezasypywanie otworów. Krety nie lubią „otwartych drzwi” i odchodzą sobie – radzi specjalistka.
Odstraszające bądź trujące gazy
W sklepach dostępne są łagodne środki chemiczne, które sypie się do nor. Można też odpalać w tunelach świece dymne, wydzielające odstraszający lub trujący gaz. – Polecam Arrex, Gamratox, Nortox lub granulowany preparat Polytanol. Są również „ludowe” sposoby zwalczające kreta jak np.: wkładanie do tuneli kawałków śledzia, skórek cytryny, pociętych gałązek tui oraz suszonej lub świeżej mięty. Podobno zapach ludzkich włosów również działa odstraszająco na tego ssaka – dodaje Dorota Piękna-Paterczyk.