Koszty produkcji pszenicy mogą wzrosnąć
Specjaliści szacują, że koszty produkcji pszenicy mogą wzrosnąć o 418-1.046 zł/ha, jeśli z rynku zostaną wyeliminowane liczne substancje czynne środków ochrony roślin.
W Unii Europejskiej toczą się dyskusje na temat wycofania aż 75 substancji czynnych środków ochrony roślin. Co oznaczałoby to dla plantatorów pszenicy? Informuje o tym Polskie Stowarzyszanie Ochrony Roślin w specjalistycznej ekspertyzie, przygotowanej przez firmę Kleffmann Group. Zebrano w niej opinie przedstawicieli instytutów badawczych, naukowych i organizacji rolniczych. Raport zawiera straty wielkości i jakości plonu oraz wzrost kosztów produkcji m.in. dla pszenicy.
Komisja Euroejska chce wycofać następujące substancje czynne herbicydów: glifosat, tralkoksydym, metrybuzyna, chlorotoluron, pendimetalina, fluroksypyr, chlopyralid oraz pinoksaden. Stosuje się je zarówno przed-, jak i powschodowo na chwasty jedno- i dwuliścienne. KE zamierza również wyeliminować kika substancji czynnych insektycydów: diametoat, lambdacyhalotryna, imidachlopryd, deltametryna, beta-cyflutryna, esfenwalerat i tiametoksam. Z czym się to wiąże?
- W ostatnich latach narasta problem występowania chorób wirusowych zbóż przenoszonych przez mszyce. Jedną z możliwości ochrony jest zaprawianie ziarna zaprawami insektycydowymi. Wycofanie imidachloprydu spowoduje, że nie będzie zapraw insektycydowych do stosowania w ochronie pszenicy i pojawi się konieczność wykonywania zabiegów nalistnych stanowiących znacznie większe zagrożenie dla środowiska – napisał w komentarzu do ekspertyzy prof. dr hab. Stefan Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu
Jakie substancje czynne fungicydów mają być wycofane? Tebukonazol, tiuram, epoksykonazol, propikonazol, protikonazol, prochloraz, cyprokonazol, metkonazol, tetrakonazol, difenkonazol, fluchinkonazol, karbendazym, tiofanat metylowy, triadimenol, mankozeb, folpet.
- W ochronie pszenicy bardzo ważne jest niedopuszczenie do rozwoju gatunków grzybów odpowiedzialnych za obecność mykotoksyn. Rodzi się potrzeba pilnego opracowania programów ochrony przed chorobami z uwzględnieniem ograniczonego asortymentu fungicydów. Brak jest obecnie herbicydu mogącego z powodzeniem zastąpić glifosat. W ochronie pszenicy glifosat spełnia określoną rolę w zwalczaniu chwastów przerastających łan po jego wylegnięciu oraz zwalczaniu perzu na ściernisku. Wycofanie tej substancji czynnej znacznie utrudni prowadzenie uprawy pszenicy – uważał prof. dr hab. Stefan Pruszyński
Jeśli KE zrealizuje swoje plany, strata planu pszenicy może wynieść 5-30%, a jego jakości - 10-70%. Z koeli koszty produkcji mogą wzrosnąć o 418-1.046 zł/ha.