Kiszonka z kukurydzy - na co zwracać szczególną uwagę?
Jak uniknąć błędów przy produkcji kiszonki? O czym trzeba pamiętać?
Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, przedstawiamy wyniki badań prowadzone przez ekspertów firmy Limagrain w ramach programu "Ekspert kiszonkowy", który na początku września promowano na spotkaniu polowym zorganizowanym w Pawłowicach koło Leszna na terenie Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego Pawłowice.
Zdaniem fachowców, najwięcej uwagi należy poświęcić ilości suchej masy, gęstości ubicia, strukturze kiszonki i roozdrobnieniu ziarna.
Kiszonka jest wykonana prawidłowo, gdy jej ilość zawiera się w granicach 30-35% suchej masy. Niestety, według badań przeprowadzonych w 2015 i 20116 roku przez ekspertów firmy LG, ilość kiszonek zawierających się w tych granicach, to odpowiednio tylko 48 i 47%.
Bardzo ważna jest również gęstość ubicia. Przy dobrze wykonanej kiszonce powinno być to 220 kg/m3. Tutaj badania uwydatniły jeszcze większe błędy. W 2015 roku tylko 31% badanych kiszonek było odpowiednio ubitych. W 2016 roku nastąpiła jednak dość znaczna poprawa- 40%.
Kolejnym istotnym badanym elementem jest struktura kiszonki. Do zbadania odpowiedniej struktury wykorzystano sita Penn State, zwane też pensylwańskimi (3 sita i denko). Sita mają kolejno 19 mm, 8 mm i 4 mm. Wyniki są pod tym względem również bardzo mierne. 21% kiszonek z odpowiednią strukturą w 2015 roku i 37% w 2016.
Nie można także zapomnieć o kontroli rozdrobnienia ziarna. Ważne jest to, że każde ziarno powinno być rozgniecione, a nie tylko naruszone. Niestety, najczęściej problemy występują tutaj w przypadku usługowego koszenia kukurydzy na kiszonkę, gdyż w celu oszczędności operatorzy najczęściej "rozkręcają" maszyny i nie rozdrabniają koszonej masy, w tym ziarniaków odpowiednio. Trzeba więc na to bardzo uważać. Badania "Eksperta kiszonkowego" wskazują tutaj wyniki w normie na poziomie 76% w 2015 roku i 79% w 2016. Jest to więc mimo wszystko najlepiej prezentujący się w trakcie badań aspekt.
Ogólne wnioski z przeprowadzanych doświadczeń są jednak zadowalające. Wyniki w badanych gospodarstwach poprawiają się- program "Ekspert kiszonkowy" firmy LG działa.