Każdy skupujący musi zapłacić. Zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych
W ostatnim dniu starego roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych. W praktyce chodzi o zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych.
Czym jest Fundusz Promocji Roślin Oleistych?
Przypomnijmy: Fundusz Promocji Roślin Oleistych jest jednym z dziesięciu funduszy promocji, którymi administruje KOWR. Powstał w 2019 roku.
Jego celem jest przede wszystkim szerokie wspieranie marketingu rolnego, wzrostu spożycia i promocji roślin oleistych, ich przetworów czy pasz, ale także produktów pszczelich.
Zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Co zakładają?
Teraz, jak informuje resort rolnictwa, doszło do zmian w ustawie - odnośnie "mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych".
W praktyce wspomniane zmiany dotyczyć będą w głównej mierze skupów roślin oleistych.
Przypomnijmy: podmioty skupujące rośliny oleiste (np. rzepak) od ich producentów dokonują wpłat na wspomniany fundusz (naliczane są w wysokości 0,2 proc. wartości netto "od roślin oleistych będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług").
Do tej pory jednak nie każdy musiał płacić - wszystko zależało bowiem m.in. formy prawnej, danej działalności itd.
Teraz to się zmieni - a tym samym liczba podmiotów, które będą musiały płacić na fundusz, zwiększy się.
- Podmioty, które skupują rośliny oleiste (np. rzepak) od ich producentów, będą musiały dokonywać wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na fundusz zobowiązany będzie każdy podmiot, który nabywa towar od wytwórcy roślin oleistych – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności - informuje resort rolnictwa.
Katalog roślin oleistych będzie zwiększony o słonecznik
To nie koniec. Zmiany w ustawie zakładają także rozszerzenie katalog roślin oleistych o słonecznik.
- Dzięki temu stworzona zostaje możliwość realizacji działań, które będą promować ten produkt i jego przetwory - uzasadnia resort rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Na czym zarobili rolnicy w mijającym roku?
Zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Chodzi o biopaliwa
Jak tłumaczy ministerstwo - wspomniane wyżej zmiany będą miały przede wszystkim pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.
- Nowe rozwiązania w pierwszej kolejności będą służyły podmiotom, które przetwarzają rzepak i zboża, czyli przedsiębiorcom, którzy mają status wytwórców biokomponentów. Zmiany będą pomocne także m.in. dla podmiotów, które prowadzą działalność dotyczącą wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego, który wykorzystywany jest na cele biopaliwowe - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo od 1 kwietnia 2025 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Polskie nadwyżki zboża zostaną wykorzystane do produkcji biopaliwa?