Kampania cukrownicza 2021/2022 - wstępne podsumowanie
Sezon 2021/2022 zauważalnie lepszy od poprzedniego. Zawartość cukru jest na zadowalającym poziomie.
Cena za buraki cukrowe w sezonie 2021/2022 pozostawiała i pozostawia wiele do życzenia. Pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu naszego miesięcznika KLIK. W tym skupiamy się na podsumowaniu sezonu wegetacyjnego. Zebraliśmy w nim informacje o plonach buraków i sprawach z tym związanych, które udało się nam zebrać i opublikować na przełomie 2021 i 2022 r. na naszym portalu wiescirolnicze.pl.
KZPBC
- Rok 2021 był trudny dla uprawy buraków, warunki pogodowe wiosną były niekorzystne. Siewy rozpoczęły się około 2 tygodnie później niż w 2020 r., były wydłużone. Niskie temperatury krzyżowały prace polowe, mieliśmy do czynienia z ulewnymi deszczami, zaskorupieniami i coraz powszechniejszymi burzami piaskowymi. Wegetacja była opóźniona, rośliny musiały „nadrabiać”- relacjonował na końcu grudnia 2022 Rafał Strachota.
Zwracał też uwagę na to, że rolnicy mają coraz mniej skutecznych narzędzi do ochrony plantacji. W związku z tym coraz trudniej było im kontrolować zachwaszczenie, a także zwalczać choroby i szkodniki. - Mieliśmy problemy przede wszystkim z żerowaniem mszyc, śmietki, skośnika buraczaka i przędziorka. Całe szczęście większych problemów nie wyrządził szarek komośnik, co nie oznacza, że nie pojawi się na polach w przyszłym roku. Mniejsza była również presja ze strony chwościka burakowego, ale w tym przypadku mieliśmy bardzo duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi rejonami plantacyjnymi - komentował dyrektora biura KZPBC.
Kampania 2021, jak wynika z obserwacji KZPBC, rozpoczęła się z niską polaryzacją, w niektórych rejonach nawet poniżej 15%. Na szczęście sprzyjające warunki pogodowe we wrześniu i w październiku przyczyniły się do poprawy tego parametru. - Przerób buraków w cukrowniach wciąż trwa, ostatnie zakłady zakończą pracę w trzeciej dekadzie stycznia. Dotychczasowe wyniki produkcyjne są znacznie lepsze niż w roku ubiegłym, średni plon przekracza 60 t/ha, a zawartość cukru 17%. Średnie zanieczyszczenie, w zależności od zakładu produkcyjnego, wynosi od 7,5 do 10% - podawał Rafał Strachota.
Łącznie do cukrowni powinno trafić przeszło 15 milionów t buraków.
O kampanii w koncernie Südzucker Polska na str. 2