Już od jutra zmiany w sprowadzaniu do Polski tych produktów rolnych z Ukrainy

Przypomnijmy: materiał siewny roślin rolniczych, pochodzący spoza państw Unii Europejskiej (z tzw. krajów trzecich) może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu w naszym kraju tylko pod pewnymi warunkami. Wszystko określają unijne przepisy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Import materiału siewnego z krajów trzecich. Są zmiany w sprawie Mołdawii i Ukrainy
Według zasad wspomniany materiał siewny powinien być wyprodukowany i poddany certyfikacji zgodnie z systemem równoważności inspekcji polowych w Unii Europejskiej.
Od 10 lipca, jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, nastąpiły pewne zmiany w przepisach, które pozwalają na import niektórych materiałów siewnych z Mołdawii i Ukrainy.
- 10 lipca 2025 r. wchodzi w życie zmiana Decyzji Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. (2003/17/WE) w sprawie równoważności inspekcji polowych stosowanych w państwach trzecich w uprawach nasiennych roślin uprawnych oraz w sprawie równoważności materiału siewnego wyprodukowanego w państwach trzecich. Zmiana ta uznaje równoważność materiału siewnego roślin pastewnych wyprodukowanego i certyfikowanego w Republice Mołdawii oraz materiału siewnego buraka i materiału siewnego słonecznika, rzepaku oraz soi wyprodukowanego i certyfikowanego w Ukrainie - wyliczają przedstawiciele PIORiN.
Przypomnijmy: wspomniany wyżej unijny dokument wprost wskazuje państwa, które posiadają równoważność dla materiału siewnego grup roślin uprawnych wyszczególnionych niektórymi dyrektywami.
- Dokument ten określa, z których państw może być importowany materiał siewny roślin uprawnych i w jakim zakresie, co oznacza, że z państw niewymienionych w załączniku, materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych sprowadzać nie wolno. Przy imporcie materiału siewnego spoza krajów Unii Europejskiej pamiętać należy, że z państw trzecich, którym przyznano równoważność, może być przywożony wyłącznie materiał siewny odmian wpisanych do krajowego rejestru, odpowiednich rejestrów innych niż Rzeczpospolita Polska państw członkowskich lub wspólnotowego katalogu albo rejestru państwa stowarzyszonego - podkreślają przy tym przedstawiciele PIORiN.
Sprowadzanie materiału siewnego z państw trzecich. Jakie są wymagania?
Zgodnie z prawem, podmiot sprowadzający materiał siewny z państw trzecich jest zobowiązany:
- zarejestrować się w rejestrze podmiotów profesjonalnych oraz w przypadku zamiaru obrotu materiałem siewnym dokonać wpisu do ewidencji podmiotów, oba te rejestry prowadzi Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
- zgłosić przesyłkę do granicznej kontroli fitosanitarnej w systemie TRACES NT, gdyż materiał ten objęty jest kontrolą graniczną w miejscu wwozu,
- poinformować właściwego terenowo wojewódzkiego inspektora o przywozie materiału siewnego zgodnie z przepisami art. 120 Ustawy o nasiennictwie.
- Podczas kontroli, w punkcie wwozu na terytorium Unii Europejskiej, sprawdzone zostanie świadectwo fitosanitarne, zgodność i spójność informacji zawartych w dokumencie CHED z innymi dokumentami dołączonymi do przesyłki oraz zdrowotność tego materiału. W trakcie kontroli mogą zostać pobrane próby i przeprowadzone analizy laboratoryjne. Tylko materiał, który spełni wymagania zostanie dopuszczony do wwozu na terytorium Unii Europejskiej - informują przedstawiciele PIORiN.
Jak dodają, wymogi jakościowe oraz weryfikacja dopuszczenia odmiany do obrotu na terytorium Polski sprawdzana jest już w miejscu docelowym.
- Zgodnie z przepisami Ustawy o nasiennictwie podmiot sprowadzający materiał siewny z państw trzecich ma obowiązek zgłoszenia przywozu takiego materiału, wojewódzkiemu inspektorowi, w terminie 3 dni od zakończenia odprawy celnej oraz przedstawienia dokumentów dotyczących wytwarzania i jakości tego materiału - informują przedstawiciele PIORiN.
Kontrola materiału siewnego z państw trzecich. Co sprawdzają inspektorzy?
Podczas kontroli nasiennej inspektorzy sprawdzają, czy:
- spełniony został warunek importu z państwa, którego system oceny polowej został uznany za równoważny z systemem unijnym,
- materiał spełnia wymogi jakościowe,
- importowana odmiana jest wpisana do odpowiednich rejestrów odmian oraz
- materiał jest zaopatrzony w wymagane dokumenty takie jak: certyfikat OECD, etykieta OECD oraz świadectwo ISTA lub świadectwo AOSA.
- Jeżeli na etykiecie jest informacja, że materiał siewny został zaprawiony zaprawą nasienną, to należy zwrócić uwagę czy środek ochrony roślin użyty do zaprawiania jest dopuszczony do obrotu i stosowania w Unii Europejskiej - zaznaczają przedstawiciele PIORiN.
Co się dzieje z materiałem siewnym z państw trzecich, który nie spełnia wymagań?
Co z kolei, jeśli podczas kontroli wojewódzki inspektor stwierdzi, że materiał siewny wyprodukowany w państwie trzecim i sprowadzony na teren Rzeczypospolitej Polskiej nie spełnia wspomnianych wyżej wymagań?
- Wówczas wydaje decyzję zakazującą prowadzenia obrotu tą partią, natomiast kiedy wszystkie kontrole przebiegły pozytywnie to materiał siewny może być wprowadzony do obrotu - zaznaczają przedstawiciele PIORiN.
- Tagi:
- materiał siewny
- import
- Ukraina