Jak szybko rozmnażać sadzonki powojników?
Zbliża się wiosna, a to oznacza, że rośliny zaczną budzić się do życia.
Zbliża się wiosna, a to oznacza, że rośliny zaczną budzić się do życia. Wszystkie osoby, które już mają, albo planują upiększenie swojego ogrodu, zaczynają myśleć o roślinach, które trzeba będzie przygotować do rozmnażania, żeby zdążyć. Powojnik jest niezwykle popularną rośliną, która odpowiednio poprowadzona potrafi dać przepiękny rezultat w naszym ogrodzie. Wystarczy zaopatrzyć się w powojniki sadzonki i przy odpowiednim potraktowaniu można je samodzielnie rozmnożyć, oszczędzając sporo czasu i pieniędzy.
Rozmnażanie sadzonki powojnika
Powojnik jest rośliną, która wypuszcza pędy, mogące osiągać nawet kilkanaście metrów długości i więcej. Rośliny tego typu najlepiej rozmnażać z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ zdrewniałe łodygi ukorzeniają się znacznie dłużej. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest sadzonka.
Rozmnażając powojnik, zaleca się wyszukanie relatywnie młodej części pędu. Nie może być za młoda (miękka – jasnozielona) ani za stara (zdrewniała). Dlatego powinno się wybierać środkową część pędu, która zawiera co najmniej jedną parę liści. Cięcie powinno zostać zrobione na łodydze, która ma około 3 mm w przekroju. Następnie dolną część sadzonki nacina się pionowo (wzdłuż) lub zdejmuje skórkę. Tak przygotowana sadzonka jest gotowa do wsadzenie w ziemię.
Sadzenie przygotowanej sadzonki powojnika
Sadzonkę, a raczej jej przygotowaną do wykorzenienia końcówkę najlepiej jest obtoczyć w ukorzeniaczu. Następnie należy przygotować odpowiednią doniczkę (średnica około 15 cm) lub pojemnik do rozsady. Na samym dole powinna znajdować się kilkucentymetrowa warstwa drenażu, zasypanego odkwaszonym torfem. Wszystkie niezbędne produkty można kupić od z firmy Gradinamax. Sadzonka powinna zostać włożona do ziemi w taki sposób, żeby nie zetrzeć z niej ukorzeniacza, podsypana torfem i delikatnie ściśnięta, żeby się nie przewracała. Ostatnim krokiem sadzenia jest podlanie, które sprawi, że ziemia będzie wilgotna. Podlewania rośliny nie powinno się robić „do ziemi” – należy zraszać całą sadzonkę, z wykorzystaniem rozpryskiwacza.
Żeby zapewnić odpowiedni mikroklimat dla rośliny, powinno się dla niej przygotować specjalny kapturek foliowy. Dzięki temu sadzonka będzie miała odpowiednio wilgotno i ciepło, co sprzyja ukorzenianiu się. Proces wytwarzania korzeni trwa około 5 tygodni. W tym czasie należy regularnie wietrzyć przestrzeń pod kapturkiem, żeby nie pojawiły się choroby grzybicze. Kiedy roślina już się ukorzeni, można zdjąć kapturek. Po kilku kolejnych tygodniach można przesadzić sadzonki do żyznej ziemi. Jak widać, cały proces może trwać od dwóch do trzech miesięcy. Dlatego należy zacząć odpowiednio wcześnie.