Jak kupić dobre wapno?
Już za moment rolnicy na szerszą skalę przystąpią do kupowania nawozów wapniowych. Rusza bowiem ogólnopolski program wapnowania gleb (klik). Dokonując transakcji, trzeba być jednak bardzo ostrożnym.
Przede wszystkim należy nabywać nawozy wapniowe ze sprawdzonych źródeł. Powinny one posiadać kartę produktu i atest.
- Kupujmy wapno od pewnego dystrybutora. Nie kupujmy go u przypadkowych osób. Dlaczego? Między innymi po to, żeby w razie jakiegokolwiek problemu z nawozem można było zgłosić reklamację. Jeśli bowiem weźmiemy produkt od osoby, która pojawia się nie wiadomo skąd, to później automatycznie, z reguły, nie wiadomo dokąd się udać, jeśli z nim jest coś nie tak - uważa dr Piotr Ochal z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB.
Z dużą dozą rozwagi należy również podchodzić do tzw. „super ofert”.
- Powinniśmy raczej wystrzegać się nagłych akcji typu: „Mam nawóz za pół ceny, przyjeżdżaj”- uczula nasz rozmówca.
Dobrej jakości nawóz musi jednak swoje kosztować. Jeszcze jedna ważna rzecz w tym punkcie. Porównując ceny różnych rodzajów nawozów, nie należy sugerować się ceną 1t masy nawozu. W tym przypadku należy uwzględnić procentową zawartość CaO w nawozie i porównać koszt 1t czystego składnika (CaO) w poszczególnych nawozach. - Pamiętajmy też o tym, że ceny nawozów tlenkowych różnią się od ceny nawozów węglanowych. Później dochodzi jeszcze kwestia tego, czy jest to nawóz granulowany czy nie. Tutaj może być rozpiętość od kilku do kilkuset złotych na tonie - dodaje specjalista IUNG PIB.
Dobrze jest też kupować wapno u sprzedawcy/handlowca, z którym współpracujemy od dużego czasu. Po pierwsze - nie sprzeda nam raczej przysłowiowego bubla, tylko dobrej jakości wapno, bo będzie mu zależało na utrzymaniu dobrej relacji z klientem, a po drugie - doradzi, jakie wapno konkretnie zastosować, na jaką glebę, na jakie pole, żeby spełniło ono swoje zadanie.
Wygląd wapna też nie jest bez znaczenia. - W przypadku wapna węglanowego np. powinniśmy sprawdzić, czy nie jest zbyt duże jego uziarnienie, czy nie ma ono za dużo części nierozkruszonych skał, jeśli są, może to budzić pewne podejrzenia - zaznacza dr Ochal.
Kolejna istotna kwestia w tym temacie, o które - tak właściwie - powinniśmy wspomnieć już na samym początku. Przed zakupem wapna, żeby efekty jego działania rzeczywiście były wymierne, o czym przypomina nasz rozmówca, powinno się zrobić badanie gleby. Dzięki temu rolnik może odpowiednio dobrać rodzaj i dawkę nawozu pod konkretną uprawę. Analizy można dokonać w stacji chemiczno-rolniczej albo w akredytowanym laboratorium.