Hodowlą zbóż zajmują się już 140 lat. Poznaj ich niezwykłą historię!
Na hodowli zbóż znają się jak mało kto. Początki ich działalności sięgają bowiem XIX w.
Mowa o DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., która obchodzi w tym roku niezwykły jubileusz - mianowicie 140-ecie tradycji hodowli zbóż. Śmiało można zatem powiedzieć, że firma ta zapoczątkowana była już dwa wieki temu!
Danko
Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o. jest dziś spółką Skarbu Państwa o strategicznym znaczeniu dla sektora rolnego. Firma gospodaruje bowiem na powierzchni ok. 6500 ha. Są to grunty w większości dzierżawione od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ziemie skupione są wokół ośrodków badawczych oraz zakładów nasienno-rolnych. Danko prowadzi programy hodowlane: pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia, owsa, a także roślin strączkowych, soi i traw.
Aktualnie w ofercie Danko znajduje się ok. 120 odmian roślin uprawnych. Nowe odmiany pozwalają producentom rolnym korzystać z postępu biologicznego, którego udział w przyroście plonów sięga obecnie około 80% i staje się jednym z głównych czynników wzrostu produkcji.
Początki firmy sięgają 1880 r.
Pierwsze badania dotyczyły przede wszystkim pszenicy ozimej, żyta i buraków. Prace hodowlane rozpoczął Aleksander Janasz w Dańkowie k. Grójca. Był on jednym z pierwszych hodowców, który zastosował krzyżowanie roślin ze świadomym doborem komponentów i celowo prowadzoną selekcją mieszańców.
Aleksander Janasz
Kontynuacją badań zajął się jego wnuk - prof. Tadeusz Wolski, który wyhodował wiele odmian żyta i pszenicy. Pracował już w znacjonalizowanej firmie, ponieważ po II wojnie w latach pięćdziesiątych na bazie firmy Janaszów utworzono Dańkowską Hodowlę Roślin, która potem podlegała różnym przemianom. Wyraźny przełom w hodowli nastąpił po 1959 r., kiedy to zapoczątkowano nowy etap hodowli twórczej zbóż. Dla pszenicy było to powstanie między innymi odmiany Grana, która na przełomie lat 70/80 stanowiła ok. 50% krajowej repartycji. W 1982 r. wprowadzono pierwszą odmianę ozimą o wysokiej wartości wypiekowej i wymiałowej mąki - Begra. Była ona przez długie lata pozostawała wzorcem wartości technologicznej. Koniec pierwszej dekady XXI wieku to natomiast królestwo na polskich polach Muszelki, wysokoplennej odmiany jakościowej, o najkrótszym źdźble. Jej miejsce zajęła Arkadia, która dodatkowo cechuje się nadzwyczajną mrozoodpornością. W kolejce na miano królowej obecnie czekają już: pszenica Comandor i najnowsza odmiana Kariatyda.
Pozycja Danko na rynku zagranicznym
Danko to uznawana marka hodowlaną działającą w większości krajów europejskich. W 2019 r. 52 odmiany z Danko sprzedawane były w ok. 23 krajach, a najważniejsze obecnie rynki to: Niemcy, Dania, Szwecja, Austria, Czechy, Wielka Brytania, Białoruś oraz Francja. Odmiany z Danko można spotkać także w: USA, Kanadzie, Turcji czy na Malcie. Głównymi gatunkami eksportowymi są: pszenżyto ozime i jare oraz żyto. W ostatnich latach, oprócz sprzedaży nasion, do reprodukcji firma eksportuje również nadwyżki nasion w stopniu kwalifikacji C1 lub C2.
DANKO współpracuje z wieloma firmami hodowlanymi i nasiennymi w kilkudziesięciu krajach w celu selekcjonowania i komercjalizacji naszych odmian na tamtejszych rynkach. Ponadto, co jest dużym sukcesem, jako jedyna polska firma hodowlana w 2019 r. otworzyła w Niemczech spółkę córkę - Danko Saatzucht Deutschland GmbH. Celem jej działania jest selekcja wczesnych materiałów hodowlanych w tamtych warunkach, co zwiększa szansą na rejestrację odmian, a następnie ich komercjalizację.
Pozycja firmy na rynku krajowym
Udział Danko w rynku nasion, mierzony powierzchnią produkcji nasiennej, wynosił w 2019 r. 39,6%, co czyni tę firmę liderem rynkowym. Dużym jej atutetm jest ro, że prace hodowlany prowadzone są w Polsce, co sprawia, że te odmiany są lepiej przystosowane do krajowych warunków klimatyczno-glebowych niż te hodowane w innych krajach.
Danko na przestrzeni wiele razy było wyróżniane i nagradzane prestiżowymi nagrodami za swoje osiągnięcia. Firma otrzymała m.in. Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Najlepsze Gospodarstwo Rolne, kilkakrotnie uznana była też byliśmy za jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm (Gazela Biznesu, Gepart Biznesu). Danko uzyskało też tytuły Wielkopolski Rolnik Roku i Rolnik Farmer Roku.
Aż 26 odmian zbóż z tej hodowli otrzymało Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra. Danko może też poszczycić się mianem Firmy Godnej Zaufania i Orła WPROST.