Herbicydy w kukurydzy. Kiedy można zmniejszyć dawkę?
Środki chwastobójcze na plantacji kukurydzy powinny być stosowane zgodnie z etykietą. Czy są jednak przypadki/sytuacje, w których możemy sobie pozwolić na zmniejszenie albo zwiększenie dawki herbicydu?
„Trzymanie się” etykiety powinno zabezpieczyć plantację przed uszkodzeniem bądź zniszczeniem albo po prostu zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. - Etykieta zawiera bowiem podstawowe dane dotyczące rejestracji danego środka, a przede wszystkim uprawy, w jakich może być stosowany, nazwy substancji aktywnych, zalecane dawki, możliwości łącznego stosowania z innymi środkami, terminy stosowania (przedwschodowo lub powschodowo, temperatury powietrza w okresie aplikacji, czyli nalistnie), zwalczane chwasty, środki ostrożności dotyczące stosowania itp. - informuje Roman Warzecha, kierownik pracowni Kukurydzy i Pszenżyta IHAR-PIB Radzików.
Zwaraca przy tym uwagę na podstawowe zasady stosowania/dawkowania herbicydów w kukurydzy.
- Obowiązującą zasadą jest, że niższe zalecanych dawek herbicydów doglebowych stosuje się na glebach lżejszych, a wyższe na glebach cięższych, o lepszym kompleksie sorpcyjnym, lub w przypadku większego zachwaszczenia albo gdy chwasty są w bardziej zaawansowanych stadiach rozwojowych. Jednak dawki na ha powinny mieścić się w zakresie tych zalecanych w etykiecie rejestrowej - tłumaczy dr Warzcha.
Specjalista podkreśla także, że można stosować bez przeszkód dawki niższe niż zalecane, mogą one nie być jednak skuteczne. - Można też łączyć substancje aktywne, różnych środków, ale to jest na własną odpowiedzialność (jeśli nie jest zalecane w etykiecie rejestrowej) - wyjaśnia pracownik IHAR-PIB.