Groch. Oprzędziki w natarciu
Liczne uszkodzenia liści grochu spowodowane przez oprzędziki zaobserwowano w Winnej Górze (Wielkopolska).
Informuje o tym w specjalnym komunikacie Instytut Ochrony Roślin - PIB na Platformie Sygnalizacji Agrofagów.
- Chrząszcze te prowadzą dość skryty tryb życia i zaniepokojone szybko spadają z roślin na ziemię. Stopień uszkodzeń wskazuje na znaczne przekroczenie progu szkodliwości, który wynosi 10% uszkodzonych roślin w fazie od wschodów do stadium 2-3 liści (BBCH 09-13) lub 2 chrząszcze na m2 - czytamy komunikacie IOR-PIB.
W związku z powyższym zalecany jest baczny monitoring plantacji także innych bobowatych, m.in. łubiny, lucerny, w celu oszacowania zagrożenia
Do zwalczania oprzędzików, jak wynika z wyszukiwarki Środków Ochrony Roślin ministerstwa rolnictwa, mamy dwie substancje czynne: alfa-cypermetrynę i beta-cyflutrynę. Obie to związki z grupy pyretroidów. Pierwszą z wymienionych posiada np. preparat o nawie A-Cyper 100 EC (zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,08 - 0,1 l/ha; opryskiwać w okresie wczesnego rozwoju roślin, po zauważeniu chrząszczy lub pierwszych uszkodzeń) , a drugą - Tekapo 025 EC (zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25-0,3 l/ha; opryskiwać od fazy gdy widoczna jest para łuskowatych liści do końca fazy 4-tego liścia właściwego).
Czytaj także: