Fungicyd + adiuwant - czy to dobre rozwiązanie?
Wyniki badań nad adiuwantami
Prof. hab. Marek Korbas w swojej prezentacji przedstawił liczne wyniki badań nad adiuwantami. Jedne z nich dotyczyły wpływu zastosowania adiuwanta T-Fungin na ograniczenie porażenia roślin przez grzyby chorobotwórcze (IOR-PIB w Poznaniu - 2013 r.). Wyniki doświadczeń w ramce obok. - Doświadczenie wykonywano na pszenicy. Zwalczano: mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę plew, rdzę brunatną oraz łamliwość źdźbła. Tam, gdzie zastosowano adiuwant (...) ta skuteczność jest wyższa w porównaniu do pełnej dawki to tiofanatu metylowego. Tak samo jest, jeśli chodzi o skuteczność. Najczęściej te parametry ulegają wyraźnej poprawie. Także ta średnia skuteczność jest albo równa pełnej dawce fungicydu albo niekiedy o wiele, wiele wyższa - tłumaczył ekspert. - Trzeba też zwrócić uwagę na to, że tiofanatu metylowy nie jest jakimś radykalnym środkiem do ograniczania występowania chorób, dlatego skuteczność tutaj nie do końca jest taka, jaką byśmy sobie życzyli, jaką obserwujemy w przypadku herbicydów insektycydów, gdzie tam wymagany jest procent jest 90-100% skuteczności (w przypadku badanego fungicydu z adiuwantem była ona na poziomie 45% - przyp.red.) . W przypadku grzybów chorobotwórczych nie zawsze dążymy do całkowitego zniszczenia populacji, tylko do utrzymania jej stanu na takim poziomie, żeby nie był on szkodliwy dla plonów - dodał.
Ekspert zaprezentował również wyniki wyniki badań dotyczące wypływu fungicydu Amistar 250 SC (azoksystrobina - związek z grupy strobiluryn) i adiuwantów eksperymentalnych oraz porównawczych na plon ziarna pszenicy ozimej i jego parametry (UP w Poznaniu - Filia ZDD w Przybrodzie, woj. wielkopolskie, 2018 r.). Szczegóły w ramce obok. - Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że się nic nie stało. Zarówno z adiuwantem, jak i bez nie go uzyskaliśmy przecież prawie taki sam plon - tam, gdzie jest Lewar Fungi (adiuwant - przyp.red.) jest trochę więcej. Trzeba jednak powiedzieć, że uzyskaliśmy ten plon przy zredukowanej dawce fungicydu, co tutaj jest bardzo ważne, natomiast parametry typu masa tysiąca nasion i masa hektolitra - tu nie wiele się zmienia. One przede wszystkim są uzależnione od genotypu odmiany - zwracał uwagę specjalista.
Prof. hab. Marek Korbas pokazał też wyniki badań dotyczące wpływu fungicydu Orius Extra 250 EW (tebukonazol - fungicyd z grupy triazoli) z adiuwantami stosowanego w rzepaku ozimym na plon nasion, masę 1000 nasion (MTN) i masę hektolitra (UP w Poznaniu - Filia ZDD Przybroda, woj. wielkopolskie, 2018 r.). - Zauważcie państwo, że plon tam, gdzie był fungicyd i adiuwant Lewar Fungi jest nieco wyższy aniżeli w przypadku Orius Extra 250 EW. To zawsze trzeba mieć na uwadze - zaznaczył ekspert.
Czytaj także: