Dofinansowanie do wapnowania gleb - ważne informacje
W związku z licznymi zapytaniami w sprawie programu wapnowania gleb, przypominamy, kto, w jakiej kwocie i kiedy może starać się o dofinansowanie w jego ramach.
Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku działalności człowieka. Ministerstwo środowiska szacuje, że jest ich około 250 tys. ha. Na przeprowadzenie tego programu daje sobie więc 4 lata. - Program realizowany będzie w latach 2019-2023 - tłumaczy Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaznacza jednocześnie, że beneficjentem programu są posiadacze użytków rolnych o pH gleby poniżej lub równej 5,5 . Kwota dotacji uzależniona jest od powierzchni użytkowej gospodarstwa (patrz ramka obok). - Dotacje będą udzielane na zakup wapna nawozowego lub środków wapnujących z wyłączeniem zabiegów agrotechnicznych, co zostanie potwierdzone pozytywną opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej - informuje Sławomir Kmiecik. Zaznacza jednocześnie, że dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej może być udzielone nie częściej niż raz na cztery lata.
Rzecznik NWFOŚiGW informuje również o tym, że w przypadku zakupu nawozu w ilości poniżej zapotrzebowania na CaO+MgO wskazanego w zaleceniach nawozowych, dofinansowanie zostanie naliczone proporcjonalnie do zawartości czystego składnika. - Z kolei zakupiona ilość nawozu powyżej zapotrzebowania na CaO+MgO nie zostanie dofinansowana - podkreśla Kmiecik.
Ważne jest także to, żeby na fakturach lub innych dowodach księgowych wskazać zawartość czystego składnika odkwaszającego w nawozie lub środku wapnującym (przykład w ramce poniżej).- Wnioski niekompletne lub negatywnie zweryfikowane nie będą podlegać rozpatrzeniu - zaznacza rzecznik NWFOŚiGW.
Czytaj także: Wapno - kiedy kupować i jak przechowywać?
Dotacji ze środków udostępnionych przez narodowy fundusz ochrony środowiska będą udzielały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać w OSCh-R już od 1 sierpnia 2019 r.
Kwota dotacji do wapnowania wynosi odpowiednio:
Przykładowa informacja na fakturze przy zakupie środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady to:
G.1. Wapień naturalny, typ: wapień - standardowy oraz zawartość CaO% deklarowana przez producenta środka wapnującego.
Przykładowa informacja na fakturze przy zakupie wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki to:
wapno nawozowe typ: z przerobu skał wapiennych, odmiana 04, minimalna zawartość CaO 50%.