Dlaczego warto przechowywać ziarno w silosach?
Coraz więcej rolników decyduje się na postawienie silosów zbożowych w swoich gospodarstwach. Z czego to wynika?
Ten wątek w ciągu ostatniego roku podczas naszych nagrań VIDEO był poruszany dość często.
SILOSY ZBOŻOWE NA PODWÓRKACH ROLNIKÓW
- Moje gospodarstwo w żniwa nie nastawia się na sprzedaż zboża czy rzepaku. (...). Czekam z tym na lepszy czas. W żniwa trzeba skupić na zbiorach. A po żniwach to zawsze coś więcej jest za ziarno. Silosy (płaskodenne BIN - przyp.red.) - to jest więc bardzo dobra sprawa. Może jeszcze dostawię ze dwa - mówił latem 2020 r. Gwidon Bebmnista, doświadczony gospodarz z miejscowości Małocin k. Nakła nad Notecią w woj. kujawsko-pomorskim, który uprawia ok. 300 ha.
Zbóż i rzepaków po zbiorach nie sprzedają też bracia Zaćmińscy - Sławomir i Przemysław, rolnicy z miejscowości Wymysłowie w woj. kujawsko-pomorskim, uprawiający ok. 300 ha. - Wszystko przechowujemy w magazynach (w silosach - przy.red.). Wiadomym jest to, że firmy skupujące w żniwa oferują jak najniższe ceny, żeby jak najwięcej kupić tanio, później natomiast, co widać w tym roku, jest znacznie lepiej, wiosną mieliśmy przecież astronomiczne ceny - podkreślał w lipcu tego roku Sławomir Zaćmiński.
Silosy zbożowe na swoim podwórku ma też Arkadiusz Konieczny, rolnik z Chwalibogowa pod Wrześnią, pracujący na 170 ha. - Pszenica po zbiorach od razu trafiła do zbiorników (silosów lejowych - przyp.red.) - mówił w sierpniu tego roku pan Arkadiusz. To znacznie usprawnia pracę podczas żniw. Nie ma problemów z załadunkiem ziarna. Z rozładunkiem też.
Jakie zbiorniki do magazynowania zbóż są w ogóle aktualnie w ofercie? Z jakimi rozwiązaniami? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy czołowych producentów zbiorników do magazynowania ziarna. Odpowiedzi - patrz 2 str.
SILOSY ZBOŻOWE OFERTA
Karol Pawłowski, BIN
Przechowywanie zbóż od zawsze miało jeden cel - utrzymanie jego najwyższej jakości dla osiągnięcia jak największej korzyści płynącej z dalszego wykorzystania, niezależnie od tego, czy zboże miało być przetworzone w gospodarstwie, czy sprzedane.
Upowszechnienie na początku lat 90. XX wieku silosów zbożowych dzięki produktom firmy BIN zrewolucjonizowało przechowywanie ziarna w polskich gospodarstwach rolnych. Okrągły blaszany zbiornik wyposażony w perforowaną podłogę, przez którą wtłaczane powietrze przewietrza ziarno, pozwolił na utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury, a tym samym dał możliwość dłuższego przechowywania zboża.
W zależności od potrzeb możemy przechowywać zboże w pojedynczych silosach lub zespołach składających się z kilku, a nawet kilkunastu silosów. BIN oferuje silosy zbożowe o ładowności od 10 do 5000 ton. Płaszcz silosu wykonany z wysokogatunkowej ocynkowanej blachy może występować w wersji płaskiej lub falistej. W połączeniu z dachem jest on na tyle szczelny, aby skutecznie chronić przed wiatrem i opadami. Taki magazyn skutecznie zabezpiecza ziarno również przed gryzoniami i ptakami. Zainstalowanie wewnątrz silosu sondy temperatury oraz regularny odczyt wyników pomiarów pozwala na systematyczne kontrolowanie warunków panujących wewnątrz magazynu. Odpowiednio dobrane i użytkowane wentylatory na bieżąco mechanicznie przewietrzają ziarno, co umożliwia zachowanie najlepszych warunków jego składowania. Dla wygody użytkowania oferujemy szereg urządzeń mechanizujących proces załadunku i rozładunku ziarna.
Stosowanie silosów BIN do przechowywania ziaren zbóż pozwala rolnikom w sposób świadomy prowadzić proces magazynowania przy zachowaniu najwyższej jakości zbiorów. Taki sposób przechowywania zboża stosowany jest na całym świecie w małych i wielkich gospodarstwach.
Elżbieta Czarnocka, kierownik działu projektowego FEERUM S.A.
Najbardziej sprawdzonym magazynem na przechowywanie zbóż jest silos. Przy wyborze silosu ważna jest jakość i wytrzymałość konstrukcji oraz jego przeznaczenie. Silosy FEERUM projektowane są z myślą o tym, że będą służyć w gospodarstwach długie lata. Produkowane są jedynie z blachy konstrukcyjnej ocynkowanej falistej. Blacha falista zapewnia większą sztywność konstrukcji oraz gwarantuje dłuższy czas eksploatacji silosu. Wytrzymałość oraz szczelność silosu zwiększa dodatkowo stosowany przez FEERUM sposób montażu poszyć bocznych na tzw. cegłę, gdzie warstwa dolna poszycia jest wiązana przez warstwę górną przesuniętą o połowę jej długości. Ogromny wpływ na jakość przechowywanego w silosie ziarna mają takie czynniki jak temperatura i wilgotność. FEERUM umożliwia pełną kontrolę nad tymi dwoma czynnikami poprzez zastosowanie m.in. wywietrzników, wentylatorów, całego systemu przewietrzania silosu, a nawet specjalnej polimerowej powłoki na dachu, dodatkowo, dzięki systemowi monitoringu temperatur operator obiektu może w wygodny sposób, w trybie online obserwować i modyfikować warunki przechowywanego ziarna.
Typ silosu powinnien być dobrany indywidualnie do charakateru gospodarstwa i planów rolnika. FEERUM produkuje silosy płaskodenne, lejowe, spedycyjne, kwadratowe, paszowe oraz inne na życzenie klienta. Rolnikom nastawionym na ekonomiczne rozwiązania, a w dodatku zainteresowanym małą rotacją zboża w zbiornikach, polecamy wybór silosów płaskodennych. Silosy płaskodenne świetnie sprawdzą się jako zbiorniki do długoterminowego przechowywania zboża. Rolnicy nastawieni na tymczasowe magazynowanie zboża, dużą rotację ziarna lub uprawiający jednocześnie kilka kultur powinni zdecydować się na silosy lejowe.
Czytaj także: