Dlaczego rzepak żółknie?
Przyczyn żółknięcia liści rzepaku może być kilka.
Zdaniem Krzysztofa Świerka, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, może być to spowodowane brakiem lub niedoborem składników pokarmowych - magnezu, potasu albo mikroelementów. - Charakterystycznymi objawem niedoboru potasu na plantacji rzepaku jest zahamowanie wzrostu całej rośliny. Oznaki niedoboru tego pierwiastka w pierwszej kolejności pojawiają się na starszych liściach. Na ich krawędzi widoczne są chlorozy (żółknięcie liści - przyp.red.), zmieniające się później w nekrozy - obumieranie. Z koeli młodsze liście mają niebieskawo-zielony kolor - mówi specjalista.
Fachowiec zaznacza, że niedobory potasu dla roślin obserwuje się na kwaśnych glebach o niskim pH, np. gliniastych o niskiej zasobności w potas. - Natomiast na glebach piaszczystych potas jest szybciej wymywany - twierdzi ekspert. Dodaje przy tym, że prawidłowe nawożenie potasem zapewnia lepszy rozwój roślin. Zapewnia też im większą odporność na stresy, np suszę, mróz i choroby.
Niedobór magnezu także powoduje pojawienie się chlorozy. Przyczynia się również do występowania nekrozy - zamieranie starszych liściach. Uwidacznia się na środkowej części liścia. Niedobory potasu natomiast w pierwszej kolejności pojawiają się na krawędziach liści.
Krzysztof Świerek radzi, aby na plantacji, na której pojawiło się objawy żółknięcia roślin, w pierwsze kolejności określić poziom zakwaszenia ph , który dla rzepaku powinien być w przedziale 6,5-7,0 oraz zawartość potasu i magnezu. - Zawartość tych dwóch pierwiastków jest o tyle istotna, że one są antagonistami wobec siebie, tzn. - jeżeli jednego jest nadmiar, to w ten sposób blokuje on pobieranie drugiego składnika. Może się też okazać, że brakuje Mg i K. Natomiast jeżeli ph jest niskie, to wszystkie składniki nie są przyswajalne przez rośliny- bowiem przy pH poniżej 6,0 rzepak nie wykształca prawidłowego systemu korzeniowego i to jest już problem - mówi agronom.