Dlaczego odczyn gleby jest tak ważny?
- Nawet jeżeli dobrze ustalimy sobie dawkę nawożenia i będzie wszystko pięknie dograne, to w przypadku, gdy gleba będzie zakwaszona, wykorzystanie składników będzie ograniczone, nawet jeżeli podamy w optymalnych w dawkach wszystkie ze składników – mówi Krzysztof Graf, kierownik działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu.
Specjalista tłumaczy, że ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie pH nie jest dla roślin dobre. Ponadto, są takie, które mają swoje ulubione wartości pH.
- Odczyn można regulować wapnowaniem, ale w skrajnych przypadkach nie ma szans na jednorazowe wyrównanie tego stanu. Trzeba także pamiętać, że gleba ma swego rodzaju pamięć pierwotną i nawet jeżeli na glebie pierwotnie zakwaszonej odczyn mamy wyprowadzony do obojętnego, to w przypadku, gdy nie będziemy utrzymywać gleby w odpowiedniej kulturze i nie będziemy jej nawozić co jakiś czas wapnem, będzie ona wracać do stanu pierwotnego, więc trzeba mieć to cały czas pod kontrolą i najlepiej jest przeprowadzać wapnowanie raz na kilka lat – tłumaczy Graf.
Ekspert zwraca również uwagę na to, że baczną uwagę zwracać należy na zasobność gleby w magnez. Jak informuje Krzysztof Graf, jego zawartość sprawdza się za każdym razem przy okazji badań podstawowych.
- Głównie odpowiada on za fotosyntezę, gdyż jest centralnym składnikiem zielonego barwnika – chlorofilu. Informacja o jego zawartości w glebie jest szczególnie istotna dla rolników, którzy w danym roku stosują wapnowanie, w przypadku niskich zawartości magnezu w glebie można stosować nawozy wapniowe zawierające magnez. Pierwiastek ten można dostarczać do rośliny również dolistnie, ale jeżeli czegoś brakuje jej już w glebie, to ma ona gorsze warunki i trzeba tym sterować bardziej uważnie – podaje ekspert.
ZOBACZ TAKŻE: Dopłaty do wapnowania - mają być, ale kiedy?
- Tagi:
- pH
- odczyn gleby
- wapnowanie