Czym odchwaścić zboża ozime tej jesieni? [REKOMENDACJE]
Chwasty na plantacjach zbóż ozimych. Jak się z nimi uporać? Na jakie rozwiązania herbicydowe postawić i dlaczego?
Przeczytaj, co mówią eksperci.
Rafał Putinkowski, UPL Polska
Xerton® to nowy produkt w ofercie firmy UPL zarejestrowany do zwalczania chwastów jednoliściennych w pszenicy ozimej. Zawiera etofumesat w formulacji przeznaczonej do stosowania w zbożach. Etofumesat ma inny mechanizm działania niż powszechnie stosowane graminicydy, dlatego też jest skuteczny w przypadku chwastów odpornych na dotychczas stosowane preparaty. Ma to szczególne znaczenie w przypadku trudnych do zwalczenia populacji wyczyńca polnego czy miotły zbożowej czy stokłos. W krajach, w których Xerton® został wprowadzony na rynek już wcześniej (np. Wielka Brytania) herbicyd ten jest stosowany w mieszaninie z większością herbicydów stosowanych w podobnym terminie. Szczególnie polecane są mieszaniny z flufenacetem, diflufenikanem, mezosulfuronem metylowym, jodosulfuronem metylosodowym lub mieszaninami tych substancji. W Polsce Xerton® jest zarejestrowany do zabiegów powschodowych od fazy pierwszego liścia do 3 rozkrzewienia (BBCH 11-23) pszenicy. Najsilniej działa na chwasty w trakcie wschodów i krótko po wschodach. Utrzymuje się w górnej warstwie gleby – zabezpiecza przed zachwaszczeniem wtórnym.
Paweł Talbierz, specjalista ds. ochrony upraw, Corteva Agriscience Poland Sp z o.o.
W tym roku poza pszenicą ozimą oraz jęczmieniem ozimym, będzie możliwe zastosowanie tego rozwiązania także w uprawach żyta ozimego oraz pszenżyta ozimego. Pakiet handlowy w opakowaniach na 4ha lub 20ha składa się z dwóch herbicydów: Quelex™ oraz Naceto. Łącznie to aż cztery substancje czynne reprezentujące odrębne mechanizmy działania, dzięki czemu możemy skutecznie zwalczać także odporne biotypy miotły zbożowej czy chabra bławatka. Rozwiązanie to zalecamy stosować do fazy 3. liści zbóż, w momencie wschodów chwastów. W składzie pakietu znajdują się zarówno substancje o charakterze doglebowym, jak i nalistnym, z innowacyjnym Arylex™ active na czele. Jest to kompletne rozwiązanie zwalczające miotłę oraz szereg chwastów dwuliściennych.
Dla rolników, którzy cenią sobie wygodę i stosowanie gotowych rozwiązań nadal interesującym herbicydem do jesiennego stosowania, jest Bizon™. Ten trójskładnikowy produkt zawierający penoksulam, diflufenikan i florasulam stosuje się zazwyczaj od fazy 1. liścia zbóż, jednak najlepsze rezultaty osiągniemy przy stosowaniu w momencie intensywnych wschodów chwastów (co zazwyczaj przypada na okres od 2-3 liści rośliny uprawnej do początku krzewienia). Niezaprzeczalnymi zaletami tego produktu jest łatwa w stosowaniu dawka – 1 l/ha, skuteczna zarówno w zwalczaniu miotły zbożowej, jak i chwastów dwuliściennych. Poza tym szeroka etykieta zawierająca wszystkie ozime formy zbóż. W sytuacji podejrzenia występowania biotypów miotły zbożowej odpornej na mechanizm inhibitorów ALS, zalecamy zastąpienie herbicydu Bizon™ na pakiet handlowy Quelex™ Complex Pack.
Czytaj także: