Czy ogrodzenia elektryczne są najskuteczniejszą ochroną pól ?
Ochrona upraw przed szkodami łowieckimi, wyrządzanymi przez dziką zwierzynę, stanowi duży problem dla rolników. Jak zabezpieczyć swoje pola przed dzikami czy sarnami?
Zabezpieczenie plantacji leży zarówno w gestii rolnika, jak i dzierżawiących obwody łowieckie, lub nimi zarządzających. Najlepszą i najsolidniejszą barierę ochronną przeciwko sarnom i dzikom stanowi ogrodzenie elektryczne.
Zagrodzenie terenu upraw oraz innych użytków zielonych odpowiednim pastuchem stanowi zaporę niemożliwą do przekroczenia. Należy wziąć pod uwagę, że zwierzęta wymagają ogrodzenia, które zapewni zarówno fizyczną, jak i psychiczną barierę. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem, w celu eliminacji szkód łowieckich, okazuje się budowa ogrodzenia elektrycznego w połączeniu z siatką leśną. Taka konstrukcja skutecznie odstrasza zwierzę, chcące wtargnąć na zabezpieczony teren upraw.
Budowę ogrodzenia powinno się zacząć od doboru właściwego elektryzatora.
- Część elektryzatorów dostępnych na rynku posiada system kontroli napięcia, który sygnalizuje użytkownikowi niepożądane zmiany w stanie ogrodzenia. Jeśli nie posiadamy takiego elektryzatora warto użyć mierników kontrolujących napięcie. Oferta rynkowa jest bogata w urządzenia różnego typu od najprostszych sygnalizujących napięcie za pomocą lampek kontrolnych do bardziej zaawansowanych, które wskazują kierunek upływu prądu lub wartość siły impulsu - uważa Katarzyna Tkaczuk z firmy Pomelac, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży elektrycznych ogrodzeń
Z uwagi na fakt, że pola znajdują się bezpośrednio przy lesie, nie mamy możliwości podłączenia urządzenia do sieci 220-240V. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem staje się zakup, elektryzatora akumulatorowego zasilanego baterią bądź elektryzatora solarnego, który posiada w zestawie panel słoneczny. Zaleca się, aby jego moc nie była niższa niż 3000 mJ, jednak przy ogrodzeniu dłuższym niż 7 km zaleca się użycie mocy 5000mJ. Optymalne parametry zapewniają efektywność nawet przy bardzo długich ogrodzeniach.
- Przy ogrodzeniach przeciw dzikom zaleca się użycie elektryzatora o mocy nie mniejszej niż 5000mJ. Silny elektryzator sprawi, że impuls elektryczny nauczy zwierzę respektu do ogrodzenia i zapamięta ono, w których rejonach nie powinno się poruszać. Jeśli chodzi o przewodniki, powinna być to stalowa linka lub drut, jednak nie mniejszy niż 2mm. Umieszczamy go na wysokościach 25 cm, 45 cm i 75 cm - mówi Waldemar Kaczmarek, współwłaściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego BORYS w Gnieźnie.
Odpowiednia energia generowanego impulsu wywołuje bezpieczny, choć intensywny wstrząs, który zniechęca do wkraczania na pola uprawne. Od tego momentu zwierzę zapamięta przykre doświadczenie i będzie się trzymało z dala od ogrodzonego obszaru.
Przy tworzeniu linii pastucha należy użyć przede wszystkim wytrzymałych przewodów. W przypadku ogrodzeń przeciw sarnom najodpowiedniejsze okazują się linki stalowe prowadzone na słupkach z tworzywa sztucznego. Dla dodatkowego wzmocnienia warto w narożnikach umieścić mocne paliki z drewna. Co więcej zastosowanie sprężyn na liniach jeszcze bardziej stabilizuje prowadzenie stalowej linki. Aby maksymalnie naprężyć przewód, należy użyć specjalnego napinacza i kierownicy. Linia ogrodzenia elektrycznego przeciw sarnom powinna składać się z dwóch przewodów umieszczonych na wysokości: 90 cm i 50 cm nad ziemią przy zastosowaniu siatki leśnej. W wypadku, gdy nie umieszczamy siatki, musimy umieścić minimum cztery przewodniki - 50 cm, 80 cm, 110 cm, 140 cm.
Należy pamiętać, że wszelkie gałęzie, chwasty i rośliny, które wrastają w ogrodzenie, skutkują obniżeniem całkowitej jego efektywności.
Chcąc zapewnić właściwe działanie ogrodzenia elektrycznego przez cały okres wegetacji niezbędna jest jego okresowa kontrola. Sprawdzenia wymaga poziom zarastania roślinności, która może powodować spadki napięcia, a także jakość konstrukcji ogrodzenia - informuje przedstawicielka firmy Pomelac.
Przy konstruowaniu pastucha do ochrony upraw przed szkodami łowieckimi istotne jest rozwieszenie przewodników na izolatorach, które chronią całą linię przed przebiciami oraz nieprzewidzianymi awariami. Ważną kwestią jest również uziemienie, które zwiększa skuteczność odbierania impulsów przez zwierzę.
- Tagi:
- szkody lowiecki
- ogrodzenia
- dzik