Choroby grzybowe rzepaku. Nie dopuść do ich rozwoju
Głównymi chorobami występującymi wiosną na plantacjach rzepaku ozimego są: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych oraz szara pleśń. Jak zapobiegać ich występowaniu? Jak je zwalczać? Kiedy robić to najlepiej? Jakimi środkami?
Szara pleśń
Szara pleśń atakuje różne nadziemne części rośliny. W wyniku jej działania stają się one brunatne i gniją. - W warunkach podwyższonej wilgotności na powierzchni porażonej części rośliny pojawia się brązowoszary, zbity pylący nalot grzyba. Silne porażenie prowadzi do przedwczesnego zamierania rośliny, a nasiona są słabo wykształcone - opisuje fachowiec. Choroba występuje głównie w gęstych łanach.
Jak ją zwalczyć? - Opryski fungicydami można zastosować zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów - od fazy zwartego kwiatostanu do fazy opadania pierwszych płatków kwiatowych - informuje ekspert. Używa się do tego np. wcześniej wspomnianego Horizonu 250 EC w dawce 0,5-1 l/ha.
Czytaj także: Rolniku, uważaj na podróbki środków ochrony roślin!
Czerń krzyżowa
Źródłem zakażenia roślin są resztki pożniwne pozostawione w glebie i porażone nasiona, na których znajdują się zarodniki. - Objawy występują na różnych częściach rośliny i w różnych fazach rozwojowych. Na siewkach są to milimetrowe, ciemnobrunatne plamy, na liściach - jasnobrunatne do brunatnoczarnych plam z widocznymi pierścieniami - opisuje fachowiec. Z liści choroba przenosi się na pęd główny i pędy boczne, a także na łuszczyny. - Początkowo na łuszczynach pojawiają się małe czarne plamki, które w miarę upływu czasu mogą zająć całą powierzchnię łuszczyny - informuje agronom. Dodaje jednocześnie, że największe straty powoduje porażenie łuszczyn.
Co zrobić, by nie dopuścić do rozwoju choroby? - Oprysk grzybobójczy możemy wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów chorób, od fazy zwartego kwiatostanu do opadania pierwszych płatków kwiatowych, np. preparatem Atak 450EC w dawce 1,5 l/ha - radzi specjalista.
Zrób KLIK TU Mączniak prawdziwy zbóż i traw. Jakie są progi jego szkodliwości?
Sucha zgnilizna kapustnych
Grzyb zakaża roślinę zwłaszcza w miejscu uszkodzeń. Krótko po tym następuje powolny wzrost grzybni na liściach, łodygach, a także łuszczynach. Charakterystycznymi objawami tej choroby są żółte lub jasnoszare plamy, owalne z mniej lub bardziej wyraźną obwódką. W ich środkowej części znajdują się czarne punkciki (zarodniki grzyba).
- Silnie porażone liście przedwcześnie zamierają, czasami nawet dochodzi do usychania całych roślin - mówi Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Zaznacza przy tym, że suchą zgniliznę kapustnych należy zwalczać po ruszeniu wegetacji, od fazy 4 liści. Możemy wówczas zastosować oprysk preparatem Horizon 250EC w dawce od 0,5-1 l/ha.
Zalecenia
Krzysztof Świerek mówi, że wiosną przeważnie zaleca się wykonanie dwóch oprysków fungicydami: pierwszy raz - po ruszeniu wegetacji przeciwko suchej zgniliźnie i szarej pleśni, drugi - w fazie opadania pierwszych płatków kwiatowych (przede wszystkim zgniliźnie trądzikowej i czerni krzyżowych). - Jeżeli rolnik spodziewa się wysokich plonów nasion - powyżej 30 d t /ha - to opłaci się wykonać dwa opryski grzybobójcze. Przy drugim zabiegu opryskiwaczami polowymi – w okresie opadania pierwszych płatków kwiatowych należy jednak zwiększyć zużycie cieczy roboczej do 400 litrów /ha – radzi fachowiec.
Ekspert zaznacza, że podstawową metodą zapobiegania wystąpieniu chorób jest zmianowanie roślin. - Rzepak może wrócić na to samo pole po upływie 4 lat - uważa agronom.