Buraki cukrowe - uwaga na następcze działanie herbicydów
Przed zasiewem buraków cukrowych, należy przeanalizować historie stosowania środków chwastobójczych na wybranym dla tej uprawy polu. Rośliny te są bowiem wrażliwe na niektóre substancje czynne użyte do eliminowania chwastów uprawy przedplonowej.
Na ten problem uczula Pfeifer&Langen Polska, głównie z tego względu, że w ubiegłym roku najwięcej uszkodzeń buraków cukrowych było skutkiem następczego działania herbicydów stosowanych wcześniej w kukurydzy.
Koncern w związku z powyższym przypomina, że całkowity rozkład herbicydów w glebie i negatywne następcze ich oddziaływanie na rośliny zależy od wielu czynników między innymi:
- terminu zastosowania herbicydu oraz wysokość dawki,
- przebiegu pogody w całym sezonie wegetacyjnym (szczególnie opadów) oraz do terminu siewu rośliny następczej,
- rodzaju gleby, zawartość próchnicy i świeżej materii organicznej (np. słomy, mulczu z międzyplonu,)
- systemu uprawy gleby (głębokość i intensywność wykonanych zabiegów oraz termin wykonania)
Pfeifer&Langen Polska odsyła do tabela LIZ- Następcze działanie herbicydów KLIK TUTAJ, która ułatwia szybkie sprawdzenie, po jakich preparatach i czasie od ich zastosowania oraz zabiegach uprawowych można bezpiecznie uprawiać buraki cukrowe.
Szczegółowe informacje o danym preparacie z kolei zawarte są w etykiecie stosowania dostępne pod załączonym linkiem na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
O tym, co robić, aby nie dać chwastom pola do popisu na plantacjach buraka cukrowego w dobie wycofywania przez Komisję Europejską kluczowych substancji czynnych środków ochrony roślin mówiono z kolei podczas 61. Konferencji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin - PIB. Nie mamy już przecież desmedifamu, eliminującego: komosę białą, szarłat szeroki oraz tasznik pospolity. Utraciliśmy także chloridazon, którym zwalczano: dymnicę pospolitą, gwiazdnicę pospolitą, jasnotę różową, komosę białą, przetacznik perski, rdest plamisty, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, taszniki pospolity oraz tobołki polne. Wszystko wskazuje na to, że niebawem zniknie też fenmedifam (chwasty, z jakimi sobie radzi, to: maruna bezwonna, rdesówka, powojowata, tasznik pospolity, tobołki polne, żółtnica drobnokwiatowa. Kiedy dokładnie to nastąpi? Na razie jednak nie wiadomo. W związku z tym Adam Wachowski z Agromix Z.P.H. radził łączyć dostępne herbicydy z adiuwantami. Szczegóły TUTAJ
Czytaj także: