Buraki cukrowe - jak je przechować?
Półmetek zbioru buraka cukrowego. Na polach pojawia się coraz więcej pryzm, czekających na załadunek. Powstaje więc pytanie: Jak skutecznie zabezpieczyć surowiec przed mrozem i innymi uszkodzeniami?
Porad w tym zakresie udziela Krajowa Spółka Cukrowa.
Przymierzając się do przechowywania buraków, w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych, należy zwrócić szczególną uwagę na:
1) Wybór surowca do przechowalnictwa, który powinien być:
- zdrowy,
- prawidłowo ogłowiony,
- nieuszkodzony mechaniczni,
- minimalnie zanieczyszczony ziemią, wolny od liści i chwastów.
2) Lokalizację i parametry pryzmy:
- pryzmy sypiemy na skraju pola wzdłuż utwardzonej drogi,
- miejsce składowania wyrównane bez kolein,
- unikamy miejsc zagłębionych i podmokłych,
- nie sypiemy pryzm przy drzewach, słupach i liniach energetycznych,
- szerokość pryzmy nie większa niż szerokość robocza ładowarki (hederu),
- pryzmy foremne o wyrównanej powierzchni.
- Miejsce składowania buraków cukrowych na polu powinno zapewnić swobodny dojazd transportu samochodowego, doczyszczenie i załadunek surowca oraz wyjazd tych samochodów z burakami w bardzo trudnych warunkach, a takie są w tej chwili - zaznaczają doradcy z KSC.
Przy pryzmach powinno się także pozostawić plac manewrowy dla ładowarek i zawracania samochodów.
Ponadto, o czym również przypominają doradcy z KSC, surowiec, który będzie dostarczany do cukrowni pod koniec kampanii, powinien być zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, przymrozki, wahania temperatury dzień/noc).
- W tym celu pryzmy okrywamy włókniną. Agrowłókninę zakładamy na pryzmę przed nadchodzącymi przymrozkami i opadami śniegu. Fakt ten uzgadniamy i zgłaszamy do cukrowni w dziale surowcowym. Pryzma okryta częściowo lub źle zabezpieczona agrowłóknina to strata czasu i pieniędzy - podkreślają doradcy z KSC.
Zobacz także: