Burak cukrowy. Uwaga na chwościka!
Przebieg pogody w ostatnim czasie - ciepło i wilgoć - może sprzyjać rozwojowi chwościka buraka.
Alarmuje o tym zarówno Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego, jak Südzucker Polska.
- Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających rozwojowi chwościka jest wysoka temperatura i duży poziom wilgotności gleby, a z takimi właśnie warunkami atmosferycznymi mamy do czynienia w ostatnich dniach. Choroba ta jest w stanie błyskawicznie opanować całą plantację - tłumaczą doradcy Südzucker Polska.
Przypominają jednocześnie o tym, że wczesnym objawem chwościka jest pojawienie się na liściu niewielkich brunatnoszarych plam o średnicy 2-5 mm, otoczonych czerwoną bądź brunatną obwódką. - Początkowo choroba atakuje starsze liście, stopniowo przenosząc się na młodsze - opisują.
IUNG: Sytuacja jest lepsza, ale susza nadal występuje. KLIK
Burak, energię potrzebną do odbudowy rozety liściowej, czerpie z cukru zgromadzonego w korzeniach, obniżając jego zawartość, tworzy się stożkowa główka, która dodatkowo utrudnia zbiór.
W poprzednich latach pierwsze symptomy porażenia chwościkiem można było zauważyć na przełomie czerwca i lipca, z z tego względu ważne jest, aby często monitorować plantację. Po przekroczeniu progu szkodliwości (patrz tabela poniżej), należy wykonać oprysk zalecanym fungicydem.
Czytaj także: Przed żniwami - raport o stanie upraw
Na skuteczność walki z chwościkiem ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych należą: termin wykonania zabiegu, (szczególnie pierwszego), ilość i jakość wody, warunki atmosferyczne w trakcie zabiegu oraz rodzaj zastosowanej substancji aktywnej z uwzględnieniem odporności patogena, zwłaszcza na strobilurynę.