Biostymulatory - jak, kiedy i gdzie stosować?
Podczas wegetacji zarówno zboża, rzepaki, jak i ziemniaki narażone są na różnego rodzaju stresy, które w efekcie końcowym mogą przyczyniać się do obniżki plonowania. Co zatem robić, aby zapewnić roślinom odporność? Jak je wspomagać? Czy warto sięgać po biostymulatory?
Na rynku dostępnych mamy multum preparatów zwanych biostymulatrami lub po prostu biopreparatami, których zadaniem jest wspomaganie wzrostu roślin uprawnych, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, np. gwałtownych spadków temepraty, suszy czy gradu. Na jakiej zasadzie działają?
- Stymulujące działanie preparatów dostępnych w naszej ofercie opiera się na biologicznej aktywności naturalnie występujących w roślinach fitohormonów, a także na wykorzystaniu stymulujących właściwości bakterii, które znane są z możliwości produkowania tych samych hormonów wzrostu co rośliny, choć wykorzystują do tego celu inny szlak metaboliczny - informuje dr Janusz Mazurek, dyrektor ds. badań i rozwoju w Bio- Lider.
Na uwagę zasługuje także bioprodukt, będący mieszaniną substancji humusowych i ekstraktu z brunatnych alg morskich - AlgoHum.
- Preparat zawiera 90% suchej masy, w tym: 50% alg morskich (Ascophyllum nodosum) i 50% kwasów humusowych - mówi Łukasz Basiak z firmy Agraplant. - On działa na dwie sfery. Po pierwsze - na wszystkie oziminy - zarówno zboża, jak i rzepaki, żeby zapewnić im dobry start wiosną i zabezpieczyć m.in przed ewentualnymi przymrozkami. Po drugie - produkt ten adresowany jest też dla upraw jarych. Je także, gdy trochę odrosną, dobrze jest zabezpieczyć przed czynnikami stresowymi, a także wpłynąć na lepsze ukorzenienie - wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Agraplant. Co w przypadku, gdy jednak uprawy zostaną uszkodzone, np. przez grad? - Pierwsze, co robimy, to zabezpieczamy te poniszczone i posiekane rośliny Bacter Plantem (82% Bakterie Bacillus Subtillis i 18% Bakterie Bacillus Megaterium - przyp.red.) (...), żeby nie dopuścić w tych uszkodzonych miejscach do rozwoju patogenów. Bacter Plant jest po prostu, mówiąc najprościej i obrazowo, na rany, na leczenie - tłumaczy Łukasz Basiak. Zaznacza jednocześnie, że zadaniem wspomnianego środka jest wspomaganie roślin w walce z groźnymi patogenami systemu korzeniowego i części nadziemnej.
Czy biostymulatory mogą zastąpić nawożenie? O tym na str. 2 ==>