Badanie gleby - jak zrobić to dobrze?
Jak długo czeka się za wynikami badań gleby?
- Czas trwania badania gleby jest uzależniony od: ilość próbek dostarczanych do stacji chemiczno-rolniczej w danym okresie, rodzaju zleconego badania, itp. Termin wykonania badania może się wahać średnio od 2 tygodni do miesiąca. Dokładny termin powinien rolnik uzyskać w miejscu zlecenia badania gleby – wyjaśniała specjalistka.
Aby jednak wspominane badania były miarodajne, trzeba odpowiednio pobrać próbkę glebową (patrz ramka na str. 3), a następnie dostarczyć ją do stacji chemiczno-rolniczej. Do tego typu placówek można przywieź próbki osobiście, wysłać je pocztą lub skorzystać z usług regionalnego przedstawiciela.
Rolnik może również udać się do prywatnej firmy, świadczącej kompleksowe badaniem gleby, która współpracuje z akredytowanymi laboratoriami. Jak działają takie firmy? - Robimy pobór próbek glebowych i wykonujemy analizy na makroelementy (fosfor, potas , magnez i pH), a także na mikroelementy i poziom azotu, który pobieramy z dwóch głębokości 30-60 cm – mówił Jarosław Szolc z firmy Agro-Jar. Zaznaczał przy tym, że następnie wykonuje się zalecenia nawozowe, uwzględniające przyszłe zasiewy i wymagania danej rośliny. - Dane te po przeniesieniu do komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie przetworzone są w barwną mapę zasobności, której analiza i interpretacja stanowią najistotniejsze elementy tej technologi - tłumaczył Jarosław Szolc.
Jak pobierać próbki glebowe? Patrz str. 3