Aplikacje i systemy polowe - z jakich warto korzystać? [KOMENTARZE]
aplikacja i platforma e-pole ze SPEC-em
System Prognozowania Epidemii Chorób - to pierwszy w naszym kraju system prognozowania zagrożenia rzepaku przez suchą zgniliznę kapustnych, jedną z najgroźniejszych chorób tej rośliny w Polsce i na świecie, z którego można korzystać poprzez aplikację i platformę e-pole.
Michał Kamiński, agronom Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Pawłowicach koło Leszna. Gospodarstwo, którym zarządza, liczy ok. 1850 ha
- Z systemu SPEC zacząłem korzystać dobre 10 lat temu. Wówczas informacje o zagrożeniach przychodziły w formie SMS-ów. Pierwszy SMS informował o przygotowaniu się do zabiegu, a drugi już o konieczności wykonania zabiegu. Aktualnie to wszystko jest na e-polu (...). Jeśli chodzi o e-pole, to korzystam też z wyszukiwarki środków ochrony roślin, która jest tam dostępna.
prof. dr hab. Małgorzata Jędryczka, Instytut Genetyki Roślin Polskie Akademii Nauk w Poznaniu
SPEC należy do największych tego typu systemów w Europie i jest trzeci, co do wielkości, na świecie. (...). W Polsce funkcjonuje od 2004 r. - czyli już 17 lat. W 2004 r. było oficjalne rozpoczęcie działania tego systemu, ale już w latach1996-1998 prowadziliśmy badania, które doprowadziły do tego, że ten system mógł działać, potwierdzające jego słuszność.
System oparty jest na działaniu pułapek, które znajdują się w 10 miejscach w Polsce. Te pułapki to specyficzne urządzenia, wsysające powietrze w sposób aktywny. To pułapki wolumetryczne, nazwane pułapkami Burkana. Te pułapki, dzięki zasysaniu powietrza, i zasysaniu znajdujących się w nim zarodników, mówią nam o tym, czy te zarodniki w ogóle znajdują się w powietrzu, jakie jest ich stężenia.
Producenci rzepaku mogą to robić w dwojaki sposób. Te badania naukowe, które przekładają się na uzyskanie określonych zliczeń zarodników - czyli stężeń zarodników w powietrzu przekazywane są do firmy Corteva Agriscience i ta dysponując już adresami - zarówno e-mailowymi, jak i pocztowymi, które są niezbędne do tego, żeby dane gospodarstwo przyporządkować do danej pułapki, wysyłają komunikaty. (...) Tak na dobrą sprawę, są dwie strony internetowe w tym zakresie - jedna taka bardziej naukowa, prowadzona przez nasz instytut, (...) druga zaś (...) to strona firmy Corteva.
Paweł Talbierz, customer technical specialist Corteva Agriscience
e-pole to nie tylko aplikacja. To jest cała platforma dla rolników, dla doradców oraz dla studentów, na którą - oczywiście - składa się aplikacja, ale również portal, w którym można znaleźć wiele artykułów, w którym można znaleźć narzędzia do prognozowania różnych sytuacji na polu, tj. również kanał na YouTube, który jest nowym dzieckiem, jeśli chodzi o e-pole, bo wystartował kilka miesięcy temu. Tak naprawdę tj. platforma - ona zakłada, że rolnik, student lub doradca znajdzie w niej szereg informacji, które są dla niego przydatne w codziennej praktyce rolniczej. Tam są zarówno artykuły branżowe, jak i prognozy pogody dostosowane do danego regionu kraju - można sobie w tym systemie wpisać nazwę swojej miejscowości i dla tego miejsca "wyskoczy" ta prognoza pogody. W e-pole znajdziemy też narzędzia prognozowania suchej zgnilizny kapustnych - czyli SPEC.
O platformie sygnalizacji agrofagów na str. 4