Na rynku dostępne są agrowłókniny o różnej grubości i kolorze. Warto zatem dowiedzieć się, która agrowłóknina, do czego służy i jakie ma zastosowanie.
Spis treści:
Na rynku dostępne są różne rodzaje agrowłókniny, które różnią się pod względem koloru i grubości. Zanim podejmie się decyzję o wyborze którejś z nich, warto dowiedzieć się, czym jest agrowłóknina, do czego służy i gdzie się ją stosuje. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy te kwestie i przedstawiamy bliżej kilka najważniejszych rodzajów agrowłóknin.
Co to jest agrowłóknina?
Czy wiesz, czym tak naprawdę są agrowłókniny? To środki ochronne roślin, które również przyspieszają ich wzrost. Robione są z włókien polipropylenowych. Charakteryzują się nieregularną, posplataną strukturą z odciśniętymi rowkami. Taka budowa pozwala m.in. na swobodną cyrkulację powietrza i przepływ wody.
Wyróżniamy dwa rodzaje agrowłóknin ze względu na ich zastosowanie: do okrywania i osłaniania roślin oraz do ściółkowania gleby. Można je wykorzystać na polach, w ogrodach, nieogrzewanych szklarniach i tunelach foliowych.
Rodzaje agrowłóknin w pigułce
RODZAJE AGROWŁÓKNIN
AGROWŁÓKNINY DO OKRYWANIA I OSŁANIANIA ROŚLIN (BIAŁE)
Agrowłóknina wiosenna P-17 (17 gramów/m2)
Agrowłóknina P-17 to najcieńsza z agrowłóknin wiosennych stosowanych w profesjonalnym rolnictwie, działkach, domowych ogródkach oraz ogrodach. Jej dużą zaletą jest najniższa cena. Ze względu na zastosowanie gramatury na poziomie 17g/m2 charakteryzuje się dobrą, choć trochę mniejszą wytrzymałością niż agrowłókniny P-19 i P-23.
Agrowłóknina wiosenna P-19 (19 gramów/m2)
Agrowłóknina P-19 zaliczana jest do najpopularniejszych agrowłóknin wiosennych, jakie są stosowane w profesjonalnym rolnictwie. Jej gramatura na poziomie 19g/m2 zapewnia roślinom fizyczną barierę przed szkodnikami. Zwiększa temperaturę, dzięki czemu chroni te mniej odporne rośliny oraz przyśpiesza ich wegetację. W odróżnieniu od foli pozwala na swobodny przepływ powietrza i wody.
Agrowłóknina wiosenno-zimowa P-23 (19 gramów/m2)
Agrowłóknina biała P-23 jest najmocniejsza i najefektywniejsza ze wszystkich. Stosuje się ją w profesjonalnym rolnictwie. Ta agrowłóknina, której gramatura wynosi 23g/m2, pozwala na uzyskanie wyższej temperatury. Ze względu na większą odporność na czynniki zewnętrzne wytrzymuje z reguły sezon dłużej niż agrowłókniny P-17 i P-19.
Agrowłóknina zimowa P50 (50 gramów/m2)
Agrowłóknina P-50 to specjalistyczna włóknina do zastosowań w ogrodnictwie i rolnictwie. Wykorzystuje się ją głównie zimą (można jej jednak używać także wczesną wiosną i późną jesienią). Tworzy otulinę, wewnątrz której temperatura jest wyższa. W ten sposób zabezpiecza rośliny przed działaniem mroźnych wiatrów, które są szczególnie groźne w bezśnieżne zimy. Agrowłóknina ta przepuszcza światło, dzięki czemu rośliny mogą przeprowadzać proces fotosyntezy nawet zimą. Produkt przepuszcza wodę, co powoduje, że rośliny nie są narażone na przesuszenie. Stabilizowana przeciw promieniom UV największą dawką koncentratu jest najwytrzymalszą z dostępnych agrowłóknin na rynku europejskim.
AGROWŁÓKNINA DO ŚCIÓŁKOWANIA PRZECIW CHWASTOM (CZARNE, BRĄZOWE)
Agrowłóknina P-50 (50 gramów/m2) czarna
Do czego służy czarna włóknina? To skuteczny sposób zwalczania chwastów. Ściółkując nią glebę, wzmacniamy system korzeniowy roślin, dzięki czemu przyspieszamy ich rozwój i zwiększamy wytrzymałość. Dodatkowo agrowłóknina ta pozwala regulować wilgotność gleby. Z jednej strony spowalnia odparowywanie wody, a z drugiej przepuszcza ją oraz płynne środki nawozowe. Zapewnia tym samym odpowiednie nawodnienie roślin. Dzięki temu uprawy rolnicze mogą być obfite.
Agrowłóknina P-50 (50 gramów/m2) brązowa
Kolor brązowy agrowłóknin ściółkujących P-50 został przygotowany specjalnie dla ogrodnictwa. Stosuje się je zwłaszcza pod iglaki i korę. Barwa maskuje włókninę, a to pozwala na uzyskanie odpowiednich walorów estetycznych.
Agrowłóknina P-50 (80 gramów/m2) czarna
Jaka gramatura agrowłókniny jest najlepsza do powszechnego zastosowania? W tej roli sprawdzi się włóknina ściółkująca o gramaturze 80g/m2. To najmocniejsza włóknina wykorzystywana w ogrodnictwie, rolnictwie, a także budownictwie drogowym i drenażowym. Ze względu na swoją grubość ma dużo lepsze parametry wytrzymałościowe niż standardowe włókniny P-50. Pozwala przy tym utrzymać naturalną gospodarkę wodną, przepuszczając wodę i nawozy płynne. Ściółkując glebę tą włókniną, wzmacniamy system korzeniowy roślin. Przyspieszamy tym samym ich rozwój.
Agrowłókniny są ogromną pomocą nie tylko w dużych gospodarstwach zajmujących się rolnictwem. To również udogodnienie w każdym ogródku. Pomagają zwalczać chwasty i zabezpieczyć rośliny na zimę, co pozwala skutecznie zadbać o ich kondycję.
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata rolnictwa? Czytaj regularnie nasze wiadomości rolnicze.