10 błędów przy zaprawianiu ziarna - nie popełnij ich!
Jak wiadomo, jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony roślin od chwili ich wysiewu jest zaprawianie nasion.
Wschody zaprawionych nasion są wtedy równiejsze i silniejsze, a młode siewki od początku chronione przed grzybami i owadami. Jednakże, aby ochrona ta była efektywna, proces zaprawiania musi być właściwie wykonany.
Kupując materiał siewny z firmy nasiennej, mamy pewność, że jest on już zaprawiony. Natomiast nasiona z własnego rozmnożenia wymagają przed siewem potraktowania zaprawą. Do tego celu służą specjalistyczne urządzenia. Przy mniejszych ilościach nasion najczęściej używane są urządzenia bębnowe przypominające budową betoniarkę.
Jakich błędów nie popełnić? Sprawdź czy tak robisz!
- Zbyt duża dawka zaprawy
Samodzielne zaprawianie zboża wymaga zastosowania odpowiedniej dawki zaprawy, zgodnie z instrukcją jej stosowania. Zbyt duża ilość preparatu może spowodować objawy fitotoksyczności na nasionach i hamować ich kiełkowanie. Ponadto, zbyt duża dawka zaprawy prowadzi do zanieczyszczenia środowiska i generuje niepotrzebne koszty.
- Zbyt mała dawka zaprawy
Zbyt mała dawka z kolei nie zapewnia należytej ochrony. Zaprawa nasienna zaaplikowana w zbyt małej ilości nie zapewni prawidłowej ochrony ziarniakom w czasie kiełkowania, co uczyni je podatnymi na choroby i będzie skutkowało zmniejszonymi zbiorami ziarna lub całkowitą utratą plonu w przypadku silnego porażenia roślin oraz koniecznością likwidacji zasiewu.
- Nie używaj betoniarki
Toczenie beczki w celu wymieszania zaprawy z nasionami czy wykorzystanie betoniarki to nie rozwiązania pozwalające precyzyjnie i równomiernie rozprowadzić preparat. Nawet jeśli preparat do sporządzenia odmierzono w prawidłowej ilości i przygotowano właściwą dawkę, to betoniarka nie zapewni dokładnego pokrycia każdego ziarna tą samą ilością zaprawy. W trakcie mieszania różne preparaty mogą inaczej się zachowywać.
- Szybkie mieszanie zaprawy
Nawet w odpowiednim sprzęcie należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu. Niestarannie wymieszane nasion i zaprawy wywoła nierównomierne kiełkowanie i wzrost roślin.
- Wybierz środki minimum dwuskładnikowe
Zaleca się stosować zaprawy, które składają się z dwóch lub trzech substancji czynnych, choć są one trochę droższe od jednoskładnikowych, to taka inwestycja się opłaca.