Uprawa konopi. Czy to się opłaca?
Konopia jest rośliną wyrastającą do około 3,5 metra. Jej siew ma miejsce na przełomie kwietnia i maja, a zbiór w okolicach września i października. Najbardziej odpowiednie dla nich są gleby żyzne, zasobne w składniki pokarmowe i próchnicę, o obojętnym odczynie (optymalne pH wynosi 7,1-7,6). Rolnicy, którzy decydują się na mały areał upraw konopi, z reguły zawiązują współpracę z przetwórcami, którzy zapewniają im koszenie i odbiór surowca.
Za kilogram suszu konopnego można uzyskać od 7 do 22 euro. Podobnie jak w przypadku maku, na produkcję konopi siewnych trzeba posiadać zezwolenie, które wydaje urząd gminy lub miasta właściwy dla położonej plantacji. Warunki uprawy reguluje ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii ustawa o nasiennictwie z 9 listopada 2012 r.
- Jest tak ogromne zapotrzebowanie na ten surowiec, że nie da się tego opisać. Jesteśmy tego świadkami. Fundusze przeznaczane na inwestowanie w uprawę i obróbkę przez duże koncerny, w tym kanadyjskie, są niewyobrażalne - stwierdza Łukasz Sasik i dodaje, że w produkcji tej rośliny w Europie prym wiodą Litwa i Łotwa.
- Na Litwie nasz klient ma 3 tys. ha uprawy konopi, w przyszłym roku plantacje chce powiększyć do 4 tys. ha - mówi właściciel firmy Scorpion.
Kombajn do zbioru konopi to jeden z wielu produktów oferowanych przez istniejące od 1997 roku przedsiębiorstwo z Rozdrażewa. Jego twórcą jest Tadeusz Stasik, który pracował, jako główny mechanik w firmie produkującej herbaty. Dziś jest to rodzinna firma zatrudniająca 74 osoby i współpracująca z podmiotami z całego świata, w tym wszystkimi krajami Europy, Stanami Zjednoczonymi, krajami Ameryki Południowej czy Afryki. Zaopatruje także największe firmy zielarskie w Polsce, w tym Natur Witt, Herbapol i Mokate Capuccio. W swym asortymencie posiada maszyny do zbioru ziół, suszarnie oraz systemy do obróbki na świeżo ziół przed suszeniem.
- Nasz sprzęt po wysuszeniu obrobi każde zioło czy herbatę, pokroi, przesieje, wyczyści, wysterylizuje, a więc wybije całą mikrobiologię - pleśnie, grzyby czy bakterie beztlenowe, zmieli, odetrze, wymiesza, zgranuluje. Jeśli chodzi o rynek ziół, herbat i przypraw możemy dostarczyć 100 procent parku maszynowego obróbki do produktu gotowego do pakowania - zapewnia Łukasz Stasik. Maszyny dostosowywane są do potrzeb klienta.
- Dostarczamy pojedyncze maszyny, całe linie technologiczne, o małej, jak i dużej wydajności. Jesteśmy firmą, która produkuje towar całkowicie pod klienta. Nie robimy żadnych maszyn seryjnych. Najczęściej projekt rodzi się podczas rozmów u klienta. Potem siadam z braćmi czy konstruktorami, kierownikami produkcji i dyskutujemy. Tak rodzą się nowe projekty i krok po kroku jest to wdrażane, testowane, poprawiane, aż do modelu końcowego - zdradza właściciel firmy Scorpion. Czas oczekiwania na zamówioną maszynę wynosi 7 miesięcy, a okres gwarancyjny obejmuje 2 lata. - Reakcja serwisu na całym świecie wynosi 48 godzin. Jesteśmy tego na tyle pewni, że możemy tak zapisywać w umowach i to praktykujemy - dodaje Łukasz Stasik.