Upały nie odpuszczą, a z wilgotnością gleby jest niedobrze
W najbliższych dniach pogoda będzie się mocno zmieniać. W weekend słonecznie i coraz cieplej, ale już w niedzielę od zachodu pojawią się opady deszczu oraz burze. Na tym nie koniec zmian aury.
Upalny i słoneczny weekend na wschodzie
W sobotę pogodnie i upalnie w całym kraju. Temperatura maksymalna dochodzić będzie do 34°C. Chłodniej na północy, zwłaszcza nad morzem - do 28°C.
Niedziela na wschodzie kraju słoneczna i upalna z temperaturą przekraczającą 30°C. Na zachodzie wzrost zachmurzenia do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz, możliwy też grad. Zrobi się chłodniej, temperatura spadnie do 20°C - 27°C. W czasie burz porywy wiatru mogą dochodzić do 80 km/h.
Przelotne opady deszczu zanikające od zachodu
W poniedziałek i wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu będą stopniowo zanikać od zachodu. Temperatura od 20°C do 28°C.
Powrót słonecznej i upalnej pogody
W środę i czwartek ponownie powrót słonecznej i upalnej pogody z temperaturą maksymalną na przeważającym obszarze od 28°C do 31°C, tylko na północy i w rejonach podgórskich miejscami około 26°C. Noce także ciepłe - z temperaturą do 20°C.
Wilgotność w głębszej warstwie gleby wciąż na niskim poziomie
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) obecnie wynosi poniżej 20% tylko na granicy woj. mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja. Niskie wartości (poniżej 40%) występują w pasie od woj. lubuskiego, przez północ woj. wielkopolskiego oraz woj. kujawsko-pomorskie i woj. pomorskie, po północny wschód kraju, a także na wschodzie woj. lubelskiego oraz lokalnie w woj. opolskim i łódzkim. Na pozostałym obszarze kraju wilgotność gleby przy powierzchni przyjmuje wartości około 50%. Najkorzystniejsza sytuacja - z wilgotnością powyżej 80% - utrzymuje się na wschodzie woj. wielkopolskiego, na północy woj. łódzkiego i w centrum woj. mazowieckiego oraz w Karpatach i Sudetach.
W warstwie głębszej (28-100 cm) wilgotność gleby na znacznym obszarze wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Na przeważającym obszarze woj. śląskiego, opolskiego i łódzkiego oraz lokalnie w woj. lubuskim, wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 30%, a miejscami spada do nawet 25%. Wyższa wilgotność gleby (powyżej 65%) utrzymuje się tylko lokalnie na krańcach północnych Polski i w Karpatach.