Sucho na polach. Jak poprawić żyzność gleby?

O odpowiedź na pytania z tego obszaru tematycznego poprosiliśmy ekspertu z branży agro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co to jest kompleks sorpcyjny gleby?
Kompleks sorpcyjny, jak wyjaśnia dr inż. Tomasz Piotrowski, manager produktu Dział Nawozy, to bardzo złożony układ stałych sorbentów mineralnych, organicznych i organiczno-mineralnych, tworzące powierzchnie o ładunku elektrycznym, które mogą wiązać i przechowywać różnego rodzaju związki, substancje o przeciwnym do sorbenta ładunku elektrycznym, pochodzące z roztworu glebowego – wymienna sorpcja jonów.
Od czego zależą właściwości sorpcyjne gleby?
Na właściwości sorpcyjne gleby, co podkreśla Marta Wyganowska, doradca techniczno-handlowy z firmy NaturalCrop, wpływają z kolei następujące czynniki: skład mineralny gleby - im więcej frakcji ilastych, tym wyższa pojemność sorpcyjna; zawartość próchnicy; niski odczyn (pH) ogranicza dostępność składników pokarmowych; zawartość wapnia - wpływa na strukturę, poprawia przepuszczalność i stabilizuje kompleks sorpcyjny. - W skrócie: im lepiej rozwinięta struktura gleby i wyższa zawartość próchnicy, tym większa sorpcja - mówi specjalistka. Agnieszka Nitek, dyrektor Handlowy, Greenland Technologia EM Sp. z o.o., do tego “zestawu” dorzuca jeszcze: aktywność mikrobiologiczną. - Właśnie mikroorganizmy odgrywają coraz większą rolę w utrzymaniu dobrej struktury gleby oraz jej zdolności do zatrzymywania składników i wody - zaznacza Agnieszka Nitek.
Od czego zależą właściwości sorpcyjne gleby? To pytanie skierwaliśmy też do Piotra Kotowskiego z firmy Timac Agro Polska. - Odpowiedź jest banalnie prosta - od pH gleby. To podstawa, aby organizmy żyjące w glebie miały sprzyjające warunki do wzrostu i rozmnażania. Pamiętać należy, że dbamy nie tylko o bakterie, ale przede wszystkim o grzyby. Tylko utrzymanie odpowiedniej równowagi w glebie pozwoli aby procesy mineralizacji materii organicznej i remineralizacji próchnicy nie dominowały nad humifikacją - mówi Kotowski. - Następna sprawa to bilans materii organicznej wprowadzanej do gleby w całym płodozmianie. To również zadanie, które wymaga dobrego planowania, ale nie jest bardzo trudne. Potrzebna jest tu wiedza o wpływie poszczególnych upraw, przez nas wybieranych na ten parameter - dodaje.
Dlaczego warto zadbać o pojemność sorpcyjną gleby?
Agata Niewolna, dyrektor handlowy Agro-Sorb Sp. z o.o., podkreśla, że sprawny kompleks glebowy zapewnia zatrzymanie nawozów, lepsze gospodarowanie wodą, stabilne pH i poprawę struktury gleby, ograniczając straty. - Wzmacniamy go, dostarczając materii organicznej, unikając nadmiernej uprawy, wapnując, stosując poplony i racjonalnie nawożąc - tłumaczy Agata Niewolna. Na to samo uwagę zwraca Agnieszka Nitek: Pojemność sorpcyjna wpływa na efektywność nawożenia, kondycję roślin i ich plonowanie. Lepsze zatrzymywanie składników pokarmowych oznacza ich większą dostępność i mniejsze straty w wyniku wypłukiwania. Dodatkowo gleba o wysokiej pojemności sorpcyjnej lepiej utrzymuje wodę, stabilizuje pH i wspiera równowagę jonową - a to wszystko przekłada się na żyzność i wydajność upraw.