Program Rolnictwa Regeneratywnego EIT Food – działania Fundacji Terra Nostra
W każdej edycji Programu Rolnictwa Regeneratywnego bierze udział 6 gospodarstw rolnych z całego kraju, które wcześniej wzięły udział w szkoleniu. Program oferuje rolnikom fachowe doradztwo w zakresie rolnictwa regeneratywnego w trzech kolejnych latach. Kluczowym elementem tego podejścia jest holistyczne spojrzenie na glebę oraz jej dokładna analiza.
Program Rolnictwa Regeneratywnego prowadzony przez EIT Food ma na celu promowanie zrównoważonych praktyk rolniczych w Europie. Oferuje rolnikom szkolenia, doradztwo i zasoby, aby ułatwić przejście od tradycyjnych metod do rolnictwa regeneratywnego. Program skupia się na poprawie zdrowia gleby, bioróżnorodności i zarządzaniu wodą, jednocześnie wzmacniając konkurencyjność gospodarstw. Działania te mają na celu promowanie zrównoważonego rolnictwa, które jest korzystne zarówno dla rolników, jak i dla środowiska.
Wizyty w gospodarstwach w ramach programu
Podczas realizacji Programu specjaliści Fundacji Terra Nostra odwiedzają gospodarstwa rolne zarówno wiosną, jak i jesienią, aby zapewnić kompleksową ocenę stanu gleby i dostarczyć aktualne rekomendacje.
Podczas wiosennych wizyt, w każdym gospodarstwie co roku pobierane są próbki glebowe z dwóch stałych, wytypowanych miejsc: jedna przeznaczona do analizy parametrów fizykochemicznych, a druga do analizy biologicznej.
Analiza fizykochemiczna obejmuje takie parametry jak: pH w KCl i w H2O, węgiel organiczny, makroelementy, mikroelementy oraz kompleks sorpcyjny. Analiza biologiczna pozwala na określenie aktywności mikrobiologicznej oraz różnorodności mikroorganizmów glebowych.
Jesienią eksperci Fundacji Terra Nostra omawiają wyniki analiz i przedstawiają rolnikom rekomendacje. W szczególności omawiają zmiany w stanie gleby, porównując dane z aktualnych analiz z wynikami z wcześniejszych lat oraz trend zmian. Ponadto prezentują sporządzone rekomendacje dotyczące nawożenia, praktyk agrotechnicznych oraz innych działań mających na celu poprawę zdrowia gleby i efektywności upraw oraz doradzają rolnikom w zakresie wdrażania zaleceń oraz planowania działań na przyszły sezon, aby optymalnie wykorzystać wyniki analiz w praktyce.
Specjaliści na każdym etapie oferują wsparcie dla rolników w zakresie implementacji zaleceń, odpowiedzi na pojawiające się pytania oraz wskazówek, które pomagają w efektywnym wdrażaniu strategii mających na celu poprawę zdrowia gleby oraz zrównoważony rozwój gospodarstw rolnych.
Co daje rolnikom doradztwo w ramach programu?
Efektami Programu jest lepsze zrozumienie znaczenia gleby w regeneratywnym podejściu do rolnictwa. W wielu przypadkach rolnicy, którzy wprowadzili zalecenia i zmienili swoje praktyki, mogli już po pierwszym roku uczestnictwa w Programie zaobserwować znaczną poprawę wyników finansowych. Jednym z głównych powodów jest redukcja kosztów produkcji, na przykład dzięki zmniejszeniu potrzeby stosowania nawozów.
Niektórzy uczestnicy Programu zauważyli, że optymalizacja zarządzania glebą prowadzi nie tylko do poprawy jej zdrowia, ale także do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów, co przekłada się na oszczędności i lepsze wyniki ekonomiczne.
Najistotniejszym elementem doradztwa specjalistów Fundacji jest indywidualne podejście i wybór najlepszych rozwiązań, dostosowanych do specyficznych warunków danego gospodarstwa. Celem jest przede wszystkim wspieranie producenta rolnego w podejmowaniu kluczowych decyzji w drodze do regeneratywności jego gospodarstwa.
Fundacja Terra Nostra prowadzi szerokie działania edukacyjne i informacyjne o rolnictwie regeneratywnym. Jest między innymi pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Forum Rolnictwa Regeneratywnego BIO_REACTION. Ponadto we współpracy z rolnikami i przemysłem realizuje też autorski Program Zintegrowanej Produkcji Regeneratywnej.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnictwo regeneratywne to realne korzyści dla rolników