Unijny komisarz zapowiada wizytę przedstawicieli KE w Polsce. Chodzi o Mercosur
Nie milkną echa zakończonych niedawno negocjacji na linii Unia Europejska - kraje Mercosur.
Sprawa planowanego podpisania umowy o wolnym handlu wywołuje ogromne emocje i niepokoje wśród rolników z Polski, ale także innych krajów Starego Kontynentu. Piszemy o tym na bieżąco na naszych łamach. Zdecydowany sprzeciw wyraża m.in. Francja.
Polskie stanowisko w sprawie Mercosur
Polskie stanowisko w sprawie Mercosur jest jednoznaczne: rząd sprzeciwia się wspomnianej umowie.
- Polski Rząd jednoznacznie określił się przeciw umowie UE – Mercosur, wyraził to podjętym stanowiskiem w formie uchwały podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu Strona 2 z 14 26 listopada br. W zależności od rozwoju sytuacji będzie realizowany jeden z dwóch wariantów, zmierzający do skutecznej ochrony interesów polskich i europejskich rolników oraz konsumentów - odpowiadali niedawno wprost "Wieściom Rolniczym" przedstawiciele resortu rolnictwa.
W całej Unii rozpoczynają się z kolei rozmowy - przedstawicieli Komisji Europejskiej z poszczególnymi rządami krajów członkowskich.
Niedawno doszło do pierwszych, wstępnych rozmów także z przedstawicielami Polski.
Wideokonferencja z komisarzem do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego w sprawie Mercosur
Jak informują przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w tym tygodniu doszło do wideokonferencji z komisarzem do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego, Marošem Šefčovičem, który uczestniczył bezpośrednio w negocjacjach, które zakończyły się na początku grudnia w Urugwaju.
- Polska wyraża niezadowolenie z wyniku negocjacji umowy z krajami Mercosur. Nasze obawy wiążą się przede wszystkim z nadmiernym otwarciem rynku europejskiego na produkty rolne z krajów Mercosur - podkreślił podczas rozmowy Krzysztof Paszyk, szef MRiT - jednocześnie podtrzymując sprzeciw Polski przeciwko podpisaniu umowy w obecnym kształcie.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyjadą do Polski na rozmowy w sprawie Mercosur
Minister miał wprost zaznaczyć podczas wideokonferencji, że w ocenie strony polskiej porozumienie w perspektywie długoterminowej zagraża konkurencyjności europejskiej produkcji rolnej i bezpieczeństwu żywnościowemu.
Jak dodają przedstawiciele resortu, w toku negocjacji Polska wielokrotnie podkreślała, że ostateczna forma umowy powinna być przede wszystkim zbalansowana, tj. równoważyć korzyści płynące z otwarcia rynków państw Mercosur na unijny przemysł oraz ryzyka dla naszego rolnictwa.
- Komisarz ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego Maroš Šefčovič w odpowiedzi na polskie argumenty zapowiedział wizytę przedstawicieli Komisji Europejskiej w Polsce, którzy wraz ze stroną polską pochylą się nad umową i budzącymi zastrzeżenia zapisami - informują przedstawiciele resortu Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
CZYTAJ TAKŻE: Mercosur groźniejszy od choroby niebieskiego języka? Czego boją się rolnicy?
- Tagi:
- Mercosur