Unijne po 2022 roku. Modernizacja, jaką znamy, przejdzie do historii
Modernizacja gospodarstw rolnych - pieniądze na ten program unijny po 2023 roku będą okrojone.
Wszystko wskazuje na to, że na ciągniki i maszyny rolnicze w ramach cieszącej się popularnością wśród rolników Modernizacji gospodarstw rolnych przede wszystkim udzielane będą pożyczki i kredyty. Dotychczasowa forma dofinansowywania w ramach refundacji zakupu sprzętu będzie dotyczyła tylko wąskiej grupy beneficjentów.
Nawet 50% mniej pieniędzy na dotacje unijne na inwestycje
Jak wynika z projektu Krajowego Planu Strategicznego na II filar, a więc Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2023- 2027 przewidziano niższą kwotę. Zakłada się, że będzie ona zmniejszona o 30%, ale w najgorszym scenariuszu może być obcięta nawet o 50% w stosunku do obecnej perspektywy.
To, według przedstawicieli branży, spowoduje, że rolnikom będzie trudno realizować cele zawarte w ekoschematach.
- Praktycznie te programy, które cieszyły się najbardziej zainteresowaniem czyli np. modernizacja, zakup maszyn, budowa obiektów inwentarskich, będą bardzo ograniczone. W rezultacie będą tylko pieniądze na zakup maszyn, które będą służyć poprawie środowiska - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Jak tłumaczy Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej znana nam dotychczas Modernizacja gospodarstw rolnych będzie jedynie w wydaniu pożyczkowym.
- Chyba, że będą to gospodarstwa ekologiczne. One będą mogły korzystać z dotacji. Wiemy jednak, że tych podmiotów za dużo nie ma. I będzie katalog maszyn oraz urządzeń służących ochronie środowiska i klimatu. Na te maszyny też jakieś dotacje będzie można pozyskać. Ta część rozwojowa jest mocno obcięta. To jest problem, bo czymś trzeba będzie zastąpić nawozy i środki ochrony roślin, tym czymś są technologie. A na te technologie nie ma za bardzo pieniędzy. Nasze symulacje wykazują, że gospodarstwa rolne - zarówno te mniejsze oraz te większe stracą na implementacji Zielonego Ładu - wyjaśnia Andrzej Przepióra.
Na co będzie można dobyć pieniądze w nowym rozdaniu środków unijnych na lata 2023 - 2027 w ramach II Filaru?
- Obszary ONW
- Inwestycje OZE
- Inwestycje związane z ochroną przed ASF
- Rozwój małych gospodarstw
- Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu
- Rozwój usług rolnictwa precyzyjnego na rzecz ochrony środowiska
- Działania związane z zalesieniami, tworzeniem zadrzewień środpolnych
- Premie dla młodych rolników
- Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich
- Systemy jakości
- Tworzenie grup producenckich
Czytaj także: Unijne dotacje po 2022 roku. Na co będą pieniądze?