Unijne kredyty pomogą rolnikom
Niebawem rozpocznie się realizacja programów unijnych. Na pieniądze z niecierpliwością czekają rolnicy. Wiadomym jest, że chcąc otrzymać unijne środki, należy wcześniej zabezpieczyć się we własne pieniądze.
Banki już teraz przygotowują specjalne kredyty dla swoich klientów. - Bank udziela kredytów unijnych przeznaczonych na finansowanie inwestycji z udziałem zagranicznych funduszy pomocowych, w szczególności pochodzących z Unii Europejskiej - wyjaśnia Halina Przybył, kierownik wydziału kredytów z Banku Spółdzielczego w Dobrzycy. - Kredyt unijny stanowi uzupełnienie środków własnych kredytobiorcy, które są angażowane na etapie rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia i udokumentowane przed uruchomieniem kredytu. W uzasadnionych przypadkach można sfinansować kredytem unijnym do 100% kosztów brutto inwestycji realizowanej w ramach odpowiedniego programu. Kredyt unijny wraz ze środkami własnymi lub i zaliczką z jednostki kontraktującej (np. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), jeśli klient ma możliwość ubiegania się o nią, powinien zapewnić sfinansowanie przedsięwzięcia inwestycyjnego.
Rolnik może również liczyć na udzielenie przez bank gwarancji na zabezpieczenie zaliczki, co najczęściej wymagane jest przy uzyskaniu dotacji. Spłata kredytu przebiega w ratach dostosowanych do specyfiki uzyskiwanych dochodów przez klienta. Okres ten wynosi do 10 lat. - Przy czym kwota uzyskanej dotacji zwykle stanowi spłatę pierwszej raty kredytu unijnego. Ponadto informujemy, iż trwają prace przygotowawcze do udzielania kredytów preferencyjnych z pomocą ARiMR w formie dopłat do oprocentowania oraz częściowej spłaty kapitału - tłumaczy Halina Przybył. Dodaje, że rozporządzenie Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 roku wprowadziło wiele zmian, a to spowodowało opóźnienie wprowadzenia tych kredytów.
Chodzi tu przede wszystkim o nowe linie kredytowe (Rozwój Rolnictwa, Zakup użytków rolnych, MRcsk). Zmianie uległa również definicja „młodego rolnika” (nie przekracza 40. roku życia, posiada kwalifikacje rolnicze oraz po raz pierwszy rozpoczyna działalność w gospodarstwie, jako kierujący tym gospodarstwem). Z kolei oprocentowanie kredytów na stawce WIBOR dla klienta wynosi 3%. - Należy też spełnić warunek - efekt zachęty (efekt, który powinna wywołać pomoc ARiMR w formie dopłat do oprocentowania lub częściowej spłaty kapitału) - dodaje Halina Przybył.