Umowa kontraktacji i przedziały cenowe owoców
Ile powinien otrzymać rolnik za jabłka, maliny, porzeczki czy truskawki sprzedawane w ramach kontraktacji? Co powinna zawierać umowa kontraktacyjna?
Od 30 do 60 groszy na kilogramie jabłek powinien otrzymać sadownik w sezonie 2019 według obecnie funkcjonujących realiów rynkowych. Za truskawkę do mrożenia stawka powinna wynieść od 3 do 6 zł/kg, a na koncentrat od 2 do 4 zł/kg. Malina do mrożenia w skupie natomiast w 2019 roku powinna kosztować od 4 do 8 zł/kg.
Takie stawki podano w proponowanych przedziałach cenowych owoców opublikowanych przez MRiRW po konsultacjach z Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowym Instytutem Badawczym. Poza tym zamieszczono także projekt umowy kontraktacyjnej (WZÓR PONIŻEJ).
Projekt ten został dostosowany do produktów sektora owoców: jabłko, porzeczka do mrożenia, porzeczka na koncentrat, aronia na koncentrat, wiśnia do mrożenia, wiśnia na koncentrat, truskawka do mrożenia, truskawka na koncentrat, malina do mrożenia oraz malina na koncentrat.
Przedziały wartości cenowych owoców w sezonie 2019 w zł/kg
Jabłko - 0,30 do 0,60
Porzeczka do mrożenia - 1,50 do 3,00
Porzeczka na koncentrat - 1,25 do 2,50
Aronia na koncentrat - 1,00 do 2,00
Wiśnia do mrożenia - 1,50 do 3,00
Wiśnia na koncentrat - 1,00 do 2,00
Truskawka do mrożenia - 3,00 do 6,00
Truskawka na koncentrat - 2,00 do 4,00
Malina do mrożenia - 4,00 do 8,00
Malina na koncentrat - 3,50 do 7,00
- W dyskusji nad wzmacnianiem pozycji producentów rolnych w łańcuchu dostaw żywności, bardzo często podnoszone jest zagadnienie ceny, jako elementu istotnie wpływającego na kształt stosunków umownych. Rolnicy, jako najsłabsze ogniwo łańcucha żywnościowego, mają ograniczony wpływ na poziom uzyskiwanych przez nich cen za wyprodukowane produkty rolne. Odnosi się to w szczególności do produktów świeżych, szybko psujących się, np. owoców miękkich. Siłą przetargową dysponują podmioty silne ekonomicznie – przetwórstwo i handel - komentuje resort rolnictwa.
Czytaj także: W 2018 roku zbiory owoców najwyższe w historii
Projekt umowy kontraktacyjnej na dostarczanie produktów rolnych wypracowano w 2018 r. w ramach powołanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi grupy roboczej, w skład której weszli m.in. przedstawiciele organizacji zrzeszających producentów owoców oraz przedstawiciele branży przetwórstwa owocowo-warzywnego.
Nad problemami umów kontraktacyjnych pracuje Zespół ds. stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw powołany w ramach Porozumienia Rolniczego.