Żeby świnie nie obgryzały sobie ogonów
Gryzienie ogonów to nieprawidłowe zachowanie u świń, którego następstwem jest pogorszenie dobrostanu słabszych sztuk, a w konsekwencji obniżenie wyników produkcyjnych. Wśród przyczyn obgryzania ogonów wymienia się m. in. stres lub dyskomfort u świń, źródło paszy czy materiały podłoża. Świnie potrzebują stabilnego środowiska zapewniającego im optymalną temperaturę i poziom wilgotności, bez przeciągów oraz odpowiednie oświetlenie.
20 mln euro wsparcia
Program, z budżetem około 20 mln euro, ma stanowić wsparcie dla hodowców świń - dzięki wdrażaniu środków, które zmniejszają ryzyko obgryzania ogonów, spowodowane stresem i nieoptymalnymi warunkami życia. Ma to pomóc uniknąć konieczności obcinania ogonów. Jakie działania będą wspomagane:
• dodatkowy nadzór,
• dodatkowe miejsca do karmienia i pojenia
• lepsze warunki bytowe dla trzody chlewnej.
Dla wszystkich hodowców świń
Realizacja programu przewidziana jest do końca 2029 r. Mogą do niego przystąpić wszyscy hodowcy świń w Danii. Pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich i usług dotowanych (działania szkoleniowe i rozwojowe). Ma pokryć do 100 procent kosztów kwalifikowalnych.
Komisja Europejska oceniła program na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy publicznej, które pozwalają państwom członkowskim UE na wspieranie rozwoju działalności gospodarczej pod pewnymi warunkami.
UE zgodziła się na pomoc państwa
Komisja uznała, że program jest konieczny i właściwy do osiągnięcia zamierzonego celu - promowania dobrostanu zwierząt w sektorze hodowli świń, przy jednoczesnym wspieraniu celów Wspólnej Polityki Rolnej i Strategii „Od pola do stołu”. KE stwierdziła, że program ograniczono do niezbędnego minimum i będzie miał niewielki wpływ na konkurencję oraz handel w Unii Europejskiej. Na tej podstawie Bruksela zatwierdziła duński program zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa.