Założyli panele fotowoltaiczne i połączyli je z magazynem energii
Odnawialne źródła energii w obliczu obserwowanych zmian klimatu stały się integralnym elementem międzynarodowej polityki klimatyczno-energetycznej. Do sprawniejszego wprowadzania niezbędnych przemian w polskim systemie energetycznym przyczyniają się również krajowe systemy wsparcia. Są to na przykład programy typu: Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Należy mieć także nadzieję, że nowe przepisy przyjęte przez Radę Ministrów ułatwią proces inwestycyjny dotyczący systemów fotowoltaicznych. Energia odnawialna może być pozyskana przez: elektrownie wodne wykorzystujące energię grawitacyjną wody, elektrownie fotowoltaiczne korzystające z promieniowania słonecznego, elektrownie geotermalne czerpiące energię cieplną ziemi, elektrownie wiatrowe wykorzystujące moc wiatru jak również biogazownie wykorzystujące biomasę.
Rynek paneli fotowoltaicznych
Rynek paneli fotowoltaicznych ciągle się rozwija. Dostępne na nim różnego rodzaju technologie, różniące się wydajnością, właściwościami oraz ceną potrafią zasiać wiele wątpliwości przy podejmowaniu decyzji dotyczących montażu we własnym gospodarstwie domowym. Elektrownie fotowoltaiczne wykorzystujące promieniowanie słoneczne należą do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Wykorzystywane panele fotowoltaiczne są relatywnie tanie w przy tym cały czas dofinansowywane. W związku z tym coraz więcej właścicieli gospodarstw pozwala sobie na ich zakup. Inwestycja w fotowoltaikę przynosi wymierne korzyści w postaci obniżenia rachunków za prąd, który w ostatnim czasie ma tendencję wzrostową.
Państwo Józefiakowie zainwestowali w odnawialne źródła energii
Justyna i Dariusz Józefiakowie ze Sławoszewa w gminie Kotlin (powiat jarociński) prowadzą gospodarstwo rolne nastawione na hodowlę prosiąt - Od ponad 30 lat produkujemy trzodę chlewną. Pomimo różnej koniunktury w tej branży zajmujemy się tym, co przynosi dochód oraz sprawia satysfakcję. Mimo różnych zawirowań na rynku trzody chlewnej oraz zmian profilu naszego gospodarstwa trzymamy się jednego. Hodowlą prosiąt zajmujemy się już tyle lat i wiemy, że raz jest lepiej a raz gorzej - twierdzą producenci z gminy Kotlin.
Analizując sytuację rynkową w zakresie źródeł energii, szukając racjonalnych oszczędności oraz uwzględniając aspekt ochrony środowiska, postanowili założyć w swoim gospodarstwie panele fotowoltaiczne połączone z magazynem energii. - W związku z możliwością dofinansowania, po analizie kosztów i zysków, podjęliśmy decyzję o inwestycji w odnawialne źródła energii. Zanim decyzja zapadła, rozważaliśmy różne rozwiązania, które sprawdziłyby się w naszym gospodarstwie. Czekaliśmy na możliwość pozyskania dofinasowania. Rozważaliśmy możliwość pozyskania dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej, jak również Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W naszym przypadku lepszym rozwiązaniem było skorzystanie ze środków ARiMR. Złożyliśmy wniosek na operację typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” , objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 - relacjonuje pan Darek i podpowiada: Chcąc zrealizować taką inwestycję, należy zastanowić się nad wyborem firmy z odpowiednim doświadczeniem, ponieważ na rynku jest dużo firm niewiarygodnych i bez odpowiedniego doświadczenia w rozwiązywaniu problemów. Sprzedają tanie produkty o wątpliwej jakości, co w perspektywie czasu może użytkownikowi sprawić kłopoty. Wartość dofinansowania inwestycji to 50% kosztów.
Magazynują energię w gospodarstwie
Państwo Józefiakowie po przeanalizowaniu wydatków za energię w poprzednim roku z uwzględnieniem potencjalnego zapasu, jak również po konsultacji z przedstawicielem firmy, ustalili, że 16 kilowatów energii z paneli fotowoltaicznych wystarczy do zaspokojenia bieżących potrzeb i skierowania naddatku energii do magazynu. Wyliczenia co do pojemności magazynu zostały zbilansowane według potrzeb gospodarstwa i przystąpiono do realizacji inwestycji. - Nie chcąc tracić na sprzedawaniu nadwyżek energii, skorzystaliśmy z urządzenia nazywanego magazynem energii. W związku z tym, zamiast oddawać nadwyżki energii z własnej elektrowni słonecznej do sieci, magazynujemy ją u siebie w magazynie o pojemności 10 kilowatów - informuje właściciel gospodarstwa. W ramach realizowanego projektu 15% wyprodukowanej energii ze źródeł odnawialnych, można wykorzystać na gospodarstwo domowe, a pozostałą część twyłącznie na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa rolnego.
Czy państwo Józefiakowie są zadowoleni z podjętej decyzji inwestycyjnej? - Myślę, że podjęliśmy dobrą decyzję. Najbliższy czas zweryfikuje nasz wybór pod względem ekonomicznym - mówią właściciele gospodarstwa ze Sławoszewa.
ZOBACZ TAKŻE: Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE. Zapraszamy na seminarium!
- Tagi: