W jednej gminie wybito ponad 1.700 świń. W Polsce jest już 10 ognisk ASF
ASF rozprzestrzenia się wśród kolejnych zwierząt w polskich gospodarstwach.
ASF w Polsce. Ile jest ognisk w Polsce?
Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, obecnie (stan na 20 czerwca) w Polsce odnotowano 10 ognisk afrykańskiego pomoru świń.
Najgorsza sytuacja jest w dwóch województwach: warmińsko-mazurskim (5 ognisk) oraz wielkopolskim (3 ogniska). Po jednym odnotowano do tej pory w woj. zachodniopomorskim oraz w woj. lubelskim.
ASF w Polsce. Wirus rozprzestrzenia się
Najnowsze, dziesiąte ognisko, wykryto w gminie Biskupiec w woj. warmińsko-mazurskim. Chodziło tu o utylizację aż 540 świń.
Wirus rozprzestrzenia się - we wspomnianej gminie wykryto już wcześniej przypadki ASF (w sumie cztery - obecnie chodzi aż o 1.715 świń).
ASF. Jak zapobiegać?
Przypomnijmy: jak zaznaczali nam już wcześniej eksperci, rozprzestrzenianie się wirusa może wzmagać m.in. obecny ruch, wynikający z prac polowych - łatwo wówczas przenieść wirusa ze środowiska zewnętrznego na teren gospodarstwa.
- To ryzyko jest bardzo duże i z praktyki wiemy, że ogniska występują w większej liczbie niż tylko jedno, ale to też zależy od koncentracji, położenia gospodarstw, od różnych okoliczności. W tej chwili dużo do zrobienia mają hodowcy, którzy muszą zachować szczególną ostrożność, ograniczyć ruchy pojazdów, osób w obrębie gospodarstw i przestrzegać wszystkich warunków bioasekuracji - mówiła już wcześniej w rozmowie z "Wieściami Rolniczymi": Małgorzata Kalitowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Iławie.
STOP ASF. Zasady bioasekuracji
By zminimalizować ryzyko ASF w naszym gospodarstwie, warto pamiętać o podstawowych zasadach:
- myj często ręce ciepłą wodą z mydłem,
- dezynfekuj pomieszczenia inwentarskie,
- zawsze zmieniaj odzież i obuwie przed wejściem do budynków inwentarskich.
- Zawsze oczyszczaj i dezynfekuj pojazdy powracające z prac polowych.
ASF w Polsce. Wkrótce ruszy nabór na 100 proc. kosztów poniesionych na bioasekurację
Przy okazji warto pamiętać, że już wkrótce ARiMR rozpocznie nabór wniosków na refundację całości wydatków, jakie poniosą hodowcy świń na bioasekurację.
SZCZEGÓŁY TUTAJ: 100 proc. zwrot wydatków na bioasekurację. Podano termin składania wniosków