Trzy nowe ogniska ASF. Jedno w stadzie prawie 2 tys. świń, ostatnie - w Poznaniu
Największa hodowla, w której wykryto u nas w tym roku ASF, liczyła 2.771 sztuk trzody chlewnej i znajdowała się w miejscowości Tłukawy (pow. obornicki) w województwie wielkopolskim. Było to ognisko nr 17 stwierdzone 6 lipca.
Kolejne ognisko ASF w dużym stadzie w powiecie obornickim
Ognisko nr 26 wystąpiło w niewielkim stadzie 24 świń w miejscowości Budziszewice (pow. wągrowiecki) w Wielkopolsce. Drugie z nich i jednocześnie drugie pod względem liczebności stada to właśnie podane teraz jako ognisko nr 27, które pojawiło się znów w powiecie obornickim - w miejscowości Boguniewo. Wykryto je 24 lipca. Hodowla liczyła 1.784 świnie.
Ostatnie ognisko - nr 28 wykryto w Poznaniu. ASF stwierdzono 25 lipca w stadzie liczącym 92 sztuki trzody chlewnej.
Wielkopolska ma coraz większy problem
Ponad połowa wszystkich stwierdzonych w tym roku w naszym kraju ognisk ASF wystąpiła w Wielkopolsce - 16 spośród 28. Chorobę wykryto w powiatach: obornickim (5 przypadków), gnieźnieńskim (4), poznańskim (3), wągrowieckim (2), czarnkowsko-trzcianeckim i pilskim - po 1 przypadku. Najwięcej ognisk pojawiło się w miejscowości Ujazd (pow. gnieźnieński) - 3, wszystkie wystąpiły w lipcu. Na początku czerwca wykryto dwa ogniska w miejscowości Długa Goślina (pow. poznański). W całym 2023 roku w województwie wielkopolskim stwierdzono 10 ognisk.
Drugim województwem pod względem ilości stwierdzonych przypadków jest warmińsko-mazurskie, gdzie wykryto 6 ognisk ASF. 23 lipca stwierdzono pierwsze ognisko w województwie pomorskim, które jest szóstym województwem z tą chorobą świń.
Pogłowie świń mocno wzrosło w kujawsko-pomorskim, w Wielkopolsce mocno spadło
Na ponad 9,7 mln szt. świń hodowanych w Polsce na koniec 2023 r., w Wielkopolsce utrzymywano ich 2,8 mln, a to oznacza, że więcej niż co czwarta świnia w naszym kraju pochodzi z tego województwa. Na drugim miejscu w hodowli trzody chlewnej jest województwo mazowieckie - ponad 1,3 mln szt. Ponad milion świń hodowanych jest w w kujawsko-pomorskim i łódzkim. W tych dwóch ostatnich pogłowie w ciągu 2023 r. wzrosło. W kujawsko-pomorskim o prawie 200 tys. sztuk. W Wielkopolsce i na Mazowszu za to spadło - w województwie wielkopolskim o ponad 250 tys. sztuk.
CZYTAJ TEŻ: Od uwięziówki do robota. Na Kaszubach produkują mleko od pokoleń [WIDEO]
- Tagi:
- ognisko
- stado
- ASF
- województwo