Pieniądze za likwidację stad świń. 175 gospodarstw już zamkniętych
Rząd flamandzki w Belgii stworzył program dobrowolnej rezygnacji z produkcji świń, do którego chętnie przystępują tamtejsi rolnicy. Z oferty do tej pory skorzystało 175 hodowców, którzy łącznie posiadali ponad 180 000 świń.
Oferta Flamandzkiej Agencji Gruntów (VLM) została złożona w dwóch etapach. W pierwszym z nich zwrócono się do tysiąca gospodarstw produkujących trzodę chlewną, w kolejnym do następnych 2700 rolników, co oznacza, że prawie wszystkie hodowle trzody chlewnej we Flandrii kwalifikowały się do programu.
Z pierwszego naboru do skorzystania z programu zdecydowano się 156 podmiotów, natomiast w kolejnym 19 – łącznie 175. Średni wiek uczestników projektu wynosi około 57 lat, co może oznaczać, że gospodarze z Regonu Flamandzkiego brykają się z problemem braku następców. Rolnicy mają otrzymać środki za to, że podejmą się likwidacji produkcji. Przyznane mają im być także na późniejszym etapie rekompensaty za rozbiórkę starych budynków. Ostatecznie może okazać się, że zainteresowanych uczestnictwem w programie będzie jeszcze więcej, ponieważ podmioty, które otrzymały taką propozycję, na podjęcie decyzji mają do maja 2025 r. Na dziś wiadomo, że rząd będzie musiał wypłacić rolnikom, którzy zadeklarowali chęć zamknięcia produkcji kwotę w łącznej wysokości 22 mln euro.
Pogłowie świń we Flandrii spadło z 6,3 mln świń do 5,4 mln w 2022 r., co oznacza spadek o 14%.
Pod koniec września grupa rzeźni Noordvlees Group podjęła decyzję o zaprzestaniu uboju w Kalmthout i zleceniu uboju wszystkich świń w Sus Campiniae w Oevel. Spółka zachowa jedynie działalność związaną z przetwórstwem mięsnym. Jako wyjaśnienie firma podała następstwo afrykańskiego pomoru świń, pandemię Covid-19, wojnę na Ukrainie i nowe przepisy dotyczące azotu.
Czytaj także: Zwierząt gospodarskich ma być mniej. Będą celowe ograniczenia w hodowli