Niemcy najprawdopodobniej będą zwiększać import świń
Jak wynika z danych Destatisu, niemieckiego urzędu statystycznego, spadła również średnia liczba świń przypadających na statystyczne niemieckie gospodarstwo. W 2020 roku było to 826 sztuk, a trzy lata później - 810.
Zdecydowana większość niemieckich gospodarstw trzody chlewnej znajduje się w Dolnej Saksonii lub Nadrenii Północnej-Westfalii. Regiony te graniczą z Danią, Holandią i Belgią, czyli państwami, które są jednocześnie największymi dostawcami żywych świń dla niemieckich rzeźni i przetwórców.
Import z Danii, Holandii i Belgii
Niemcy nie są w stanie zaspokoić własną produkcją popytu wewnętrznego, więc są zmuszone importować żywiec z innych państw. Jak podał Destatis, w 2022 roku Niemcy sprowadziły z Danii około 5,3 miliona żywych świń, prawie 3,5 miliona z Holandii, a także ponad 200 tys. sztuk z Belgii. Te trzy kraje wysyłają prawie 7,9 miliona prosiąt i młodych świń, a także 1 milion świń przeznaczonych do tuczu do swojego niemieckiego sąsiada.
Niemcy będą szukać innych źródeł dostaw?
Specjaliści uważają, że aby utrzymać ten sam poziom konsumpcji, Niemcy będą musiały albo zwiększyć własne stado, albo poszukać innego źródła importu, ponieważ zarówno w Holandii, jak i Danii produkcja świń staje się coraz mniej opłacalna, między innymi z powodu kolejnych obostrzeń administracyjnych i rosnących kosztów produkcji.
Sektor trzody chlewnej znacznie gorszy
Na razie jednak dane Destatis jednoznacznie świadczą o postępującej redukcji stada w Niemczech. Według stanu na 1 maja 2023 roku nasi zachodni sąsiedzi mieli 22,4 mln świń w 27.600 gospodarstwach. 3 lata wcześniej liczba zwierząt wynosiła 26,3 mln sztuk w 31.900 farmach. Liczby te wyraźnie pokazują, że sektor trzody chlewnej jest znacznie gorszy niż przemysł hodowlany w Niemczech jako całość. Całkowita liczba gospodarstw hodowlanych zmniejszyła się o nie więcej niż 4% - do 116.700. W 2023 roku 63% wszystkich przedsiębiorstw rolnych w kraju miało jakiś rodzaj inwentarza żywego, odsetek ten pozostaje mniej więcej stabilny od 2020 roku.