Nie tylko polscy hodowcy rezygnują ze świń. W tym kraju także jest coraz gorzej

Spada liczba hodowców w Niemczech. Każdego dnia z hodowli trzody chlewnej rezygnuje trzech rolników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niemieccy rolnicy nie chcą zajmować się hodowlą świń i bydła?
Tak wynika ze spisu zwierząt gospodarskich, który przeprowadzono w maju w Niemczech. O kryzysie w hodowli świń, powołując się na niego, pisze Agrarheute.
Całkowicie - z produkcji zwierzęcej - rezygnuje coraz więcej gospodarstw. Niemiecki portal wskazuje, że w ciągu ostatnich 10 lat swoje chlewnie opróżniło aż 41% producentów trzody chlewnej, czyli 10 550 rolników. Jednego roku jest to nawet 520 gospodarstw, które na zawsze kończą przygodę z trzodą chlewną.
Z produkcji zwierzęcej rezygnują także hodowcy bydła mlecznego. Od 2015 roku gospodarstw, które postanowiły zlikwidować produkcję mleka, wyniosła 36,2%, czyli 27 000 gospodarstw. Jak dalej informuje Agrarheute, na początku maja u naszych zachodnich sąsiadów działało 15 250 gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej oraz 122 567 gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła, w tym 47 700 hodowców bydła mlecznego.
Co istotne, spada także liczba utrzymywanych w niemieckich gospodarstwach zwierząt. W tym aspekcie - statystyka nie jest jednak już tak niepokojąca.
Ile świń i krów hoduje się w Niemczech?
W Niemczech nadal hoduje się 10,3 miliona sztuk bydła, w tym 3,6 miliona krów mlecznych. W ciągu ostatnich 10 lat populacja bydła spadła o 16,0% - pisze Agrarheute.
Jak wygląda sytuacja w przypadku świń? W ostatnim roku pogłowie zmniejszyło się o 1,2%, ale już w ciągu 10 lat - 25,6%. Obecnie w chlewniach w Niemczech przebywa około 20,9 miliona sztuk trzody chlewnej. Średnia farma obecnie utrzymuje 1400 świń.
W Polsce spada pogłowie świń
O tym, że rolnicy w Polsce masowo zamykają hodowle, co odzwierciedlają dane statystyczne, pisaliśmy wielokrotnie. Niepokojące dane opublikował chociażby Główny Urząd Statystyczny, który wskazał, iż w grudniu 2024 roku w Polsce utrzymywano dokładnie 9 078 250 sztuk trzody chlewnej.
Tak niskiego pogłowia w kraju nie odnotowywano od lat. Tylko w samym woj. wielkopolskim w ciągu roku pogłowie zmniejszyło się o blisko 400 tys. sztuk trzody chlewnej.
- Tagi:
- likwidacja produkcji
- świnie