Mercosur produkuje coraz więcej wieprzowiny. Liderem jest Brazylia
W ostatnich czterech latach Brazylia, jeden z głównych członków grupy Mercosur, mocno przyspieszyła w sektorze wieprzowiny, co było odpowiedzią na rosnący popyt na rynku krajowym oraz światowym. Według prognoz rok 2024 ma zamknąć się na poziomie produkcji niewiele poniżej progu 4,5 mln ton wieprzowiny, a w 2025 roku ta granica ma zostać znacznie przekroczona.
Jednym z czynników stymulujących eksport wieprzowiny jest niewielki spadek konsumpcji wieprzowiny w Brazylii, ale też sytuacja u jednego z największych ich odbiorców wieprzowiny czyli w Chinach, gdzie według tamtejszego ministerstwa pogłowie pod koniec listopada 2024 r. było niższe o ok. 2% w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosło niespełna 41 mln sztuk. W dodatku przez pierwsze 11 miesięcy 2024 roku Chiny ubiły 296,11 mln sztuk świń czyli o 2,6% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
Konsumpcja i eksport wieprzowiny z Brazylii
Wieprzowina nie jest najbardziej popularna wśród Brazylijczyków, którzy preferują mięso drobiowe oraz wołowinę, ale amerykański departament rolnictwa (USDA) prognozuje, że konsumpcja w 2025 będzie jednak rosnąć. Ostatecznie szacuje się, że ten wzrost wyniesie około 2% czyli w Brazylii pozostanie ok. 3,1 mln ton wieprzowiny.
Odbiorcami eksportu wieprzowiny z Brazylii są wspomniane już Chiny a także Filipiny, Chile, Hongkong, Japonia i Singapur. Chiny pozostają nadal największym eksporterem brazylijskiej wieprzowiny mimo, że jego wielkość w ostatnim roku spadła o 42% (do poziomu ok. 170 tys. ton), ale za to dostawy na Filipiny wzrosły o 79% (przekraczając 150 tys. ton).
Strajk rolników 3 stycznia w Warszawie. Jak będzie przebiegać?
Wieprzowina z Brazylii. Prognoza na 2025 rok
Przewiduje się, że w 2025 r. trendy związane z rosnącym eksportem będą kontynuowane, ponieważ Brazylia może wiele skorzystać konkurując cenami i pokonując niektóre kluczowe kraje europejskie na rynkach azjatyckich. Pomimo spadku popytu na wieprzowinę przez Chiny, Brazylia może mieć mimo tego możliwość większego udziału na tym rynku w zależności od skutków chińskiego dochodzenia antydumpingowego dotyczącego produktów europejskich. W dodatku rynki w Azji Południowo-Wschodniej najprawdopodobniej będę charakteryzować się dość silnym popytem z powodu ograniczonych możliwości produkcyjnych, powodowanym stałym pojawianiem się tam różnych ognisk chorób. Niedawno Brazylia uzyskała także od Malezji zezwolenie na eksport wieprzowiny i podrobów.
- Tagi: