Nowe ognisko ASF. Chodzi o kolejny powiat w Wielkopolsce
O obecności ASF w kolejnym już powiecie w Wielkopolsce poinformowały w tym tygodniu jako pierwsze władze samorządowe gminy, gdzie doszło do całej sytuacji.
ASF w pow. gnieźnieńskim w Wielkopolsce
Jak poinformowała 3 lipca gmina Kiszkowo, afrykański pomór świń wystąpił w miejscowości Ujazd.
Na miejscu od razu rozpoczęły się działania Powiatowego i Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w porozumieniu z wojewodą, w działaniach związanych z zabezpieczeniem terenu pomagali także miejscowi strażacy z OSP.
ASF wykryto na terenie jednego z gospodarstw, w którym utrzymywanych było kilkadziesiąt świń, już w środę rozpoczęła się ich utylizacja. Zagrożonych wybiciem jest jednak o wiele więcej zwierząt - w promieniu 1 km znajduje się bowiem więcej gospodarstw, które utrzymują trzodę chlewną.
[AKTUALIZACJA, 5 LIPCA]
Wójt gminy Kiszkowo wydał komunikat, w którym informuje, że - 4 lipca likwidacja stad w promieniu 1 km została wstrzymana. Obecnie trwa szacowanie stad i sytuacji w pozostałych zagrożonych gospodarstwach.
- W związku ze stwierdzeniem choroby zakaźnej ASF w Ujeździe służby weterynaryjne przystąpiły do natychmiastowych działań związanych z zabezpieczeniem przed rozszerzeniem się zakażenia. Podjęto decyzje, bardzo drastyczne dla naszych rolników, o likwidacji stad w promieniu 1 kilometra od ogniska. Zdaniem służb weterynaryjnych takie działanie jest konieczne, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne miejscowości. Z inicjatywy pana sołtysa spotkałem się z rolnikami i lekarzem weterynarii. Hodowcy przedstawili swoje obawy i ustaliliśmy, że osobą do kontaktu z rolnikami będzie pan Sołtys. Zadysponowano jednostkę OSP Kiszkowa i utworzono matę dezynfekcyjną na drodze obok gospodarstwa. Jestem w stałym kontakcie z powiatowym lekarzem weterynarii, policją, sołtysem. Interweniowałem u przedstawicieli samorządów rolniczych i parlamentarzystów w celu weryfikacji poprawności i konieczności likwidacji stad. Na bieżąco w trybie pilnym powoływani są rzeczoznawcy i w terenie działają komisje szacujące wartość świń w gospodarstwach. Zaoferowaliśmy pomoc psychologiczną dla rolników. Od 4 lipca wstrzymano likwidację zwierząt w gospodarstwach - informuje w komunikacie wójt Kiszkowa.
Jak dodaje, 5 lipca gmina otrzymała informację, że badanie w laboratorium referencyjnym PIW-PIB w Puławach potwierdziło zakażenie.
- W związku z tym, w dniu dzisiejszym Wojewoda Wielkopolski wydał Rozporządzenie. Deklaruję w imieniu Gminy udzielenie wsparcia rolnikom dotkniętym tą szczególną sytuacją. Zarówno w sferze finansowej m.in. poprzez umorzenie pokrzywdzonym podatków lokalnych i wsparcia ich rodzin. Apeluję do wszystkich rolników o zachowanie zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach. Nie pozwólmy chorobie rozprzestrzeniać się dalej - czytamy w komunikacie.
[AKTUALIZACJA, 6 LIPCA]
WICEMINISTER WSTRZYMAŁ UBÓJ ZDROWYCH ŚWIŃ. KLIKNIJ, ŻEBY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ
ASF w Polsce
Przypomnijmy: przed wspomnianym zdarzeniem na początku lipca w pow. gnieźnieńskim, w Polsce odnotowano 12 ognisk ASF. (ostatnio w pow. radomskim w woj. mazowieckim).
Przypomnijmy: najgorsza sytuacja jest jak na razie w dwóch województwach: warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim - gdzie odnotowano już po kilka ognisk. Po jednym odnotowano wcześniej ponadto w woj. zachodniopomorskim oraz w woj. lubelskim.
STOP ASF. Zasady bioasekuracji
Przypomnijmy: by zminimalizować ryzyko ASF w naszym gospodarstwie, warto pamiętać o podstawowych zasadach:
- myj często ręce ciepłą wodą z mydłem,
- dezynfekuj pomieszczenia inwentarskie,
- zawsze zmieniaj odzież i obuwie przed wejściem do budynków inwentarskich.
- Zawsze oczyszczaj i dezynfekuj pojazdy powracające z prac polowych.
ASF w Polsce. Nabór na 100 proc. kosztów poniesionych na bioasekurację
Przy okazji warto pamiętać, że trwa nabór wniosków na refundację całości wydatków, jakie poniosą hodowcy świń na bioasekurację.
CZYTAJ WIĘCEJ: 100 proc. zwrot wydatków na bioasekurację. Podano termin składania wniosków