KE wprowadzi zakaz utrzymywania świń na rusztach?
Zakaz obcinania ogonów czy stosowania rusztów w chlewniach, a także kastracji świń - takie plany w stosunku do produkcji trzody chlewnej ma Komisja Europejska. Hodowcy ostro krytykują te pomysły.
O przepisach dotyczących dobrostanu zwierząt rozmawiano podczas posiedzenia grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca. Dotychczasowe obserwacje potwierdzają, bardzo ambitne plany Komisji Europejskiej. Federacja Rolna, do której należy Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” uważa, że wprowadzaniu kolejnych nowych i kosztownych zasad nie towarzyszy refleksja o przyszłości hodowców w Unii Europejskiej.
Kontrowersje wśród hodowców wzbudzają plany m.in.
-
obowiązkowego grupowego utrzymania loch po oproszeniu,
-
zakazu stosowania kojców u macior z opcją alternatywną, pozwalającą na tymczasowe trzymanie przez kilka dni w okresie okołoporodowym,
-
zakazu stosowania rusztowych podłóg dla świń (obowiązkowe wybiegi),
-
zakaz obcinania ogonów,
-
zakaz chirurgicznej kastracji świń,
-
zaostrzenie zasad transportu,
-
zakaz stosowanie CO2 w wysokim stężeniu do ogłuszania świń,
-
obowiązkowy nadzór wideo we wszystkich rzeźniach.
- Unijni producenci wieprzowiny mają coraz większe wymagania a coraz mniej pieniędzy na wdrożenie nowych przepisów. Biorąc pod uwagę ambitne plany Komisji Europejskiej może się spodziewać, że będzie jeszcze gorzej. W efekcie wkrótce na rynku może zabraknąć surowca. Nie możemy dopuścić do sprowadzania mięsa z krajów trzecich. Musimy dbać o niezależność żywnościową UE i konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na rynku światowym - przekazała po spotkaniu Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.
Podczas posiedzenia Grupy Dialogu Społecznego eksperci zauważyli, że spadająca liczba gospodarstw hodowlanych i afrykański pomór świń przekładają się na spadek produkcji w UE w 2023 r. (-5%). Dzieje się tak pomimo poprawy sytuacji cenowej na rynku pasz. Ze względu na ograniczoną podaż ceny wieprzowiny w UE oscylują na rekordowych poziomach. Ale to z kolei sprawia, że eksport jest stosunkowo mniej konkurencyjny. Eksport wieprzowiny z UE spadł o ponad 16% w 2022 r., głównie z powodu 50% redukcji eksportu do Chin.
Czytaj także: ASF od 10 lat wyrządza spore straty w gospodarce w Europie
- Tagi:
- hodowla świń
- trzoda chlewna